مقالات روانشناسی

اهمیت در آغوش گرفتن کودک – کودک به چند آغوش در روز نیاز دارد؟

آغوش گرفتن کودک یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که والدین می‌توانند برای رشد و توسعه فیزیکی و روانی کودکان خود انجام دهند. آغوش گرفتن باعث تقویت ارتباط و علاقه بین والدین و کودک می‌شود و احساس امنیت و آرامش در کودک را به وجود می‌آورد. در ادامه، به برخی از اهمیت‌های آغوش گرفتن کودک می‌پردازیم.

در آغوش گرفتن احساس خوبی به ما می دهد، بدون شک. فرزند من می خواهد همیشه در آغوش بگیرد زیرا احساس خوبی دارد. وقتی غمگین یا ناامید هستیم، یک نوازش گرم بزرگ می تواند تا حدودی درد را کاهش دهد. وقتی خوشحالیم، می خواهیم با در آغوش گرفتن دیگران در شادی شریک شویم. بنابراین ما به طور شهودی می دانیم که در آغوش گرفتن و بوسیدن خوب است.
اما علاوه بر احساس گرما و گیجی، فواید دیگری نیز وجود دارد.

آیا می دانستید که کودکان بدون در آغوش گرفتن رشد نمی کنند؟

زندگی یک نوزاد به معنای واقعی کلمه با در آغوش گرفتن نجات یافت (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).
یک در آغوش گرفتن 20 ثانیه ای می تواند به کودک شما کمک کند تا باهوش تر، سالم تر، شادتر، انعطاف پذیرتر و به شما نزدیک تر شود. بیایید اهمیت آغوش برای بچه ها را دریابیم.

فواید آغوش و بوسه کودک


1. در آغوش گرفتن به کودکان کمک می کند تا باهوش تر شوند

لمس انسان برای رشد مغز ضروری است. یک کودک خردسال برای رشد طبیعی نیاز به تحریکات حسی مختلف دارد . تماس پوستی یا لمس فیزیکی مانند در آغوش گرفتن، یکی از مهم ترین محرک های مورد نیاز برای رشد مغزی سالم و بدنی قوی است.
در یتیم خانه های اروپای شرقی، نوزادان به ندرت دست می گیرند یا لمس می شوند. آنها اغلب 22 تا 23 ساعت از روز را در گهواره خود می گذرانند. از بطری های نگهدارنده برای تغذیه آنها استفاده می شود و مراقبت با حداقل تعامل بین فردی معمول می شود. این کودکان اغلب با مشکلات زیادی از جمله اختلال در رشد شناختی روبرو هستند و رشد مهارت های حرکتی را به تاخیر انداخت.
در مطالعه‌ای که در مونوگراف‌های روان‌شناسی ژنتیک منتشر شد، محققان دریافتند که نوزادان نهادینه شده که برای 20 دقیقه تحریک لمسی (لمس بین‌فردی) در روز به مدت ده هفته در آغوش گرفته می‌شوند، در ارزیابی‌های رشدی بالاتری نسبت به آن‌هایی که این کار را انجام نداده‌اند، دریافت کرده‌اند.
آنها همچنین دریافتند که همه انواع لمس مفید نیستند. تنها یک لمس محبت آمیز، مانند در آغوش گرفتن آرام، می تواند محرک مثبتی را که یک مغز جوان برای رشد سالم نیاز دارد، فراهم کند.

2. آغوش به رشد کودکان کمک می کند

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

تماس فیزیکی نیز برای رشد فیزیکی کودک ضروری است.
پزشکان دریافته اند که وقتی کودکان از تماس فیزیکی محروم می شوند، علیرغم دریافت طبیعی مواد مغذی، رشد بدن آنها متوقف می شود. به این وضعیت ، عدم رشد می گویند . فرزند پروری کمی سخت است.
عدم رشد یک نوع کمبود رشد است. سلامت کودکانی که از عدم رشد رنج می برند، می تواند با انجام لمس و آغوش مراقبتی بهبود یابد.
یکی از دلایلی که مادران در آغوش گرفتن کودکان با رشد فیزیکی مرتبط هستند این است که باعث ترشح اکسی توسین می شود که به عنوان هورمون عشق نیز شناخته می شود . این هورمون احساس خوب اثرات مثبت زیادی بر بدن ما دارد. یکی از آنها تحریک رشد است.
مطالعات نشان می دهد که بغل کردن می تواند فورا سطح اکسی توسین را افزایش دهد. هنگامی که اکسی توسین افزایش می یابد، چندین هورمون رشد مانند فاکتور رشد شبه انسولین-I (IGF-1) و فاکتور رشد عصبی (NGF) نیز افزایش می یابد. در نتیجه، لمس محبت آمیز در آغوش گرفتن رشد کودک را افزایش می دهد.

3. در آغوش گرفتن بچه ها را سالم نگه می دارد

آغوش گرفتن و بوسیدن نوزاد فواید زیادی برای سلامتی دارد. در آغوش گرفتن می تواند سلامت جسمی ما را تقویت کند و به بهبودی ما کمک کند.
اکسی توسین که هنگام در آغوش گرفتن ترشح می شود، هورمونی است که قدرت شگفت انگیزی دارد و برای بدن ما مفید است.
به عنوان مثال، افزایش سطح اکسی توسین می تواند پاسخ ایمنی ما را با کاهش سطح پلاسمایی هورمون های تیروئید و کاهش التهاب تقویت کند باعث می شود زخم ها سریع تر بهبود یابند. اکسی توسین همچنین حمایت اجتماعی را تسهیل می کند و نتایج شرایط مختلف مرتبط با سلامتی را بهبود می بخشد. همچنین مقاله تحسین کلامی کودکان را مطالعه کنید

4. آغوش را متوقف می کند عصبانیت

در آغوش گرفتن برای سلامت عاطفی کودک مفید است. هیچ چیز نمی تواند سریعتر از یک آغوش بزرگ پدر و مادر  کودک نوپا را آرام کند .
بسیاری از والدین نگران این هستند که در آغوش گرفتن کودکی که عصبانی می‌شود، رفتار بد را با توجه پاداش می‌دهد. اما اینطور نیست . در آغوش گرفتن کودک با تسلیم شدن یکسان نیست (که رفتار بد را تشویق می کند).
در آغوش گرفتن بدون تسلیم شدن به کودک کمک می کند تا خودتنظیمی کند. تنظیم احساسات مانند رانندگی با ماشین است. در بدن ما، دو مکانیسم جداگانه احساسات ما را کنترل می کنند. شاخه برانگیختگی در سیستم عصبی ما احساسات ما را تسریع می کند، در حالی که شاخه آرامش بخش می تواند بر انگیختگی ما ترمز کند.
بی نظمی هیجانی اتفاق می افتد که شاخه برانگیختگی بیش از حد فعال است و شاخه آرامش بخش کم کار است. این بدان معناست که در حالی که ترمز شکسته است، پدال گاز تا انتها فشار داده می شود. بنابراین، وقتی کودکی به شدت گریه می کند، در حال رانندگی با ماشین فراری احساسی است.
کودکی که یک ماشین فرار واقعی را رانندگی می کند باید نجات یابد، نه اینکه نادیده گرفته شود یا با اجازه تصادف مجازات شود. به طور مشابه، یک کودک در یک ماشین فراری عاطفی باید ابتدا نجات یابد.
در آغوش گرفتن می تواند کودک را از یک تصادف عاطفی نجات دهد. اکسی توسین شاخه برانگیختگی را برای کاهش استرس روانی آرام می کند.و از بین بردن اضطراب در افراد. همچنین با ایجاد اثر ضد اضطراب، شاخه آرام بخش را فعال می کند.

5. در آغوش گرفتن باعث ایجاد انعطاف می شود

میخواهید در مورد اهمیت در آغوش گرفتن کودک – کودک به چند آغوش در روز نیاز دارد؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

در هنگام تولد، سیستم عصبی کودک به اندازه کافی بالغ نیست که بتواند احساسات بزرگ را به خودی خود تنظیم کند. کودکان نوپا که دارای احساسات شدید هستند، به سختی می توانند به این دلیل متوقف شوند. آنها سرسخت و سرکشی نمی کنند .
در هنگام پریشانی، سطح بالایی از کورتیزول آزاد می شود و در بدن و مغز گردش می کند. هنگامی که به دلیل ناتوانی کودک خردسال در تنظیم برای مدت طولانی باقی بماند، این سطح سمی هورمون استرس اثرات بدی بر سلامت کودک، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی، خواهد داشت. به همین دلیل است که نباید اجازه دهیم کودک دچار یک تصادف عاطفی شود.
مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض هورمون‌های استرس می‌تواند سیستم ایمنی کودک را به خطر بیاندازد و در نتیجه باعث بیماری بیشتر شود. اثرات بیماری‌زای تنش مکرر بر حافظه و قابلیت‌های استدلال کلامی در مراحل بعدی زندگی تأثیر می‌گذارد. همچنین زمانی که کودک بزرگ می شود می تواند منجر به افسردگی شود.
در آغوش گرفتن یک کودک بی نظم نه تنها به آنها کمک می کند تا تنظیم شوند، بلکه به آنها اجازه می دهد تا کنترل احساسات خود را نیز تجربه کنند . این تجربه حیاتی اولیه زندگی این است که چگونه کودک یاد می گیرد مهارت های خودتنظیمی را توسعه دهد و تاب آوری را ایجاد کند.
در آغوش گرفتن همچنین با کاهش تأثیر منفی درگیری ها به کودکان کمک می کند تا انعطاف پذیرتر شوند.

همچنین ببینید: چطور قانون بگذاریم که بچه ها رعایت کنند؟

6. آغوش بچه ها را خوشحال می کند

در آغوش گرفتن منابع روانی فرد را تقویت می کند. منابع روانشناختی مانند خوش بینی، تسلط و عزت نفس به تفاوت های فردی اشاره دارد که مستقیماً سلامت جسمی و روانی را پیش بینی می کند.
خوش بینی به میزان انتظارات مطلوب مردم از آینده اشاره دارد. تسلط شامل این باور است که فرد می تواند رفتار خود را تعیین کند، بر محیط خود تأثیر بگذارد و نتایج دلخواه را به همراه داشته باشد. عزت نفس به ارزیابی کلی فرد از ارزش خود اشاره دارد.
این سه منبع ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند تا یک اثر بافر استرس ایجاد کنند. اکسی توسین آزاد شده در طول بغل کردن، این منابع را تقویت می کند و باعث می شود کودک احساس کند که دوستش دارد.

7. آغوش به پیوند کودک و والدین کمک می کند

آغوش اعتماد را افزایش می دهد. اعتماد در ایجاد روابط شخصی قوی ضروری است.
اکسی توسین تمایل فرد را برای کاهش ترس، پذیرش ریسک و اعتماد به دیگران برای بهبود روابط افزایش می دهد. همچنین امنیت دلبستگی کودک را افزایش می دهد، که منجر به دلبستگی ایمن و بهبود پیوند والدین و فرزند می شود.
این تمرین خوب فرزندپروری را بخشی از فرزندپروری روزمره خود قرار دهید .

یک کودک به چند آغوش در روز نیاز دارد


به نقل از یک خانواده درمانگر گفته می شود: ما برای زنده ماندن به چهار آغوش در روز نیاز داریم. برای نگهداری به هشت آغوش در روز نیاز داریم. ما برای رشد به 12 آغوش در روز نیاز داریم.
هر زمان که مردم در مورد در آغوش گرفتن صحبت می کنند، از این دستورالعمل ها استفاده می کنند.
با این حال، روان‌شناسی نتوانسته است تعداد معینی از آغوش‌ها را مشخص کند که انسان‌ها برای عملکرد و احساس خوب هر روز به آن نیاز دارند. تعداد آغوشی که نوزادان در روز نیاز دارند هنوز به طور قطعی توسط محققان مشخص نشده است.
عموماً روانشناسان چند بار در روز در آغوش گرفتن نوزاد توصیه می کنند. بیمارستان ها اغلب توصیه می کنند که والدین جدید از مراقبت کانگورویی برای تأثیرات مفید آغوش استفاده کنند.

افکار نهایی


در آغوش گرفتن همه نوع فایده دارد. اما احترام به استقلال بدن نیز مهم است. آموزش اینکه چگونه مهربانانه از در آغوش گرفتن امتناع کنند و با موقعیت های ناراحت کننده کنار بیایند، درس خوبی برای کودک است.

دفعه بعد، البته با اجازه، فرزندتان را در آغوش بگیرید و فواید شگفت انگیز در آغوش گرفتن و در آغوش گرفتن را به او بدهید.

1 فکر در مورد “ اهمیت در آغوش گرفتن کودک – کودک به چند آغوش در روز نیاز دارد؟

  1. ناشناس گفت:

    چرا دخترم از آغوش گرفتن فراریه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *