رشد اولیه مغز در کودکان بسیار حائز اهمیت است پیش از این در مورد دوره بحرانی در رشد مغز و یادگیری دوران کودکی صحبت کرده ایم و تحقیقات نشان داده است که این دوره پررنگ‌ترین دورهٔ رشد مغز است. در این دوره، عصب‌های مغز ایجاد شده و به دیگر ناحیه‌های مغز متصل می‌شوند. همچنین، پیش‌روی فعالیت‌های عصبی در این دوره برای توسعهٔ قابل ملاحظهٔ طیف وسیعی از مهارت‌ها لازم است.
این رشد شامل توسعهٔ مهارت‌های اجتماعی، حرکتی، عاطفی، شناختی و زبانی است. هرچه کودک با محیط خود در ارتباط باشد، مغزش بیشتر در جریان رشد قرار می‌گیرد و از این رو، ارتباط کودک با والدین، پرستاران و فراگیری زبان و ارائهٔ تحریک‌های شناختی و حرکتی برای کودک، بسیار مهم هستند.
از این رو، مراقبت و توجه به رشد اولیه مغز کودکان بسیار حائز اهمیت است.

رشد اولیه مغز


دوران کودکی دوران رشد فوق العاده مغز است برای بهبود رشد مغر کودک خود مقاله اهمیت بازی در دوران کودکی را مطالعه کنید. مغز جوان در حال رشد به معنای واقعی کلمه در پاسخ به هر چیزی که در سال های اولیه با آن مواجه می شد، شکل و اندازه را تغییر می دهد. محیط‌های جدید، تجربیات زندگی، مراقبان و روابط می‌توانند بر نحوه سیم‌کشی مدارهای پیچیده مغز تأثیر بگذارند. این شبکه از ارتباطات سیناپسی در نهایت عملکرد مغز و رشد رفتار را تعیین می کند.

آمار


 • مغز نوزاد در بدو تولد تقریباً 86 میلیارد سلول مغزی (نورون) دارد، تقریباً تمام نورون هایی که مغز انسان تا به حال خواهد داشت.
 • اگرچه یک نوزاد تازه متولد شده تقریباً به اندازه یک بزرگسال دارای تعداد نورون است، اما تنها 25٪ از اندازه بزرگسالان را دارد.
 • نورون های نوزاد تنها با حدود 50 تریلیون اتصال عصبی جدید به نام سیناپس به هم متصل می شوند، در حالی که مغز بالغ حدود 500 تریلیون از آنها را دارد.
 • در سن 3 سالگی، اتصالات سیناپسی به 1000 تریلیون افزایش یافته است.
 • 90 درصد رشد مغز تا سن 5 سالگی کامل می شود.
 • در اوایل بزرگسالی ، تراکم سیناپسی نیمی از چگالی یک کودک نوپا در دو سالگی خواهد بود.

نقاط عطف رشد اولیه


در اینجا برخی از مراحل رشد مغز آورده شده است:

 • هفته سوم پس از لقاح – تولید نورون در مغز جنین آغاز می شود.
 • در بدو تولد – سیستم شنوایی بالغ می شود.
 • 5 هفته – یادگیری و شکل گیری حافظه.
 • 9 ماه – مهارت های حرکتی بزرگ.
 • 1 سال 3 ماه – سخن گویی.
 • 1.5 سال – مهارت های حرکتی خوب.

چه زمانی رشد مغز متوقف می شود


به طور متوسط، رشد مغز در حدود 25 سالگی متوقف می شود. اگرچه مسیر رشد مغز افراد می تواند کمی متفاوت باشد، رشد مغز سالم اکثر افراد در اواسط 20 سالگی کامل می شود.
قشر جلوی مغز آخرین ناحیه مغزی است که رشد می کند.
با این حال، این بدان معنا نیست که مغز از تغییر باز می ایستد.
شکل گیری و تغییر ارتباطات متقابل در مغز ما یک فرآیند مداوم است که در طول زندگی ما اتفاق می افتد. نوروپلاستیسیته باعث ایجاد اتصالات جدید می شود. اما با افزایش سن، آنها این کار را با سرعت بسیار کمتری انجام می دهند.

مغز وابسته به تجربه


04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

یکی از برجسته ترین ویژگی های رشد مغز کودک، هرس سیناپسی است.
شبکه سیناپس ها در طول سال اول به سرعت رشد می کند و در دوران کودکی نیز به رشد خود ادامه می دهد.
تجربه زندگی نورون‌های خاصی را فعال می‌کند، ارتباطات مغزی جدیدی ایجاد می‌کند و اتصالات موجود را تقویت می‌کند که میلین نامیده می‌شود.
اتصالات استفاده نشده در نهایت در طول هرس سیناپسی در مغز از بین خواهند رفت.
هرس سیناپسی فرآیند عصبی است که در آن نورون ها و سیناپس های استفاده نشده حذف می شوند تا کارایی در انتقال عصبی افزایش یابد. این فرآیند بین اوایل کودکی و بلوغ اتفاق می افتد.
از آنجایی که تجربیات اولیه دوران کودکی می تواند به معنای واقعی کلمه مغز را شکل دهد، نوزادان می توانند به گونه ای انعطاف پذیر با هر محیطی که در آن متولد می شوند سازگار شوند.
اما این بدان معناست که کارهایی که والدین در این سال‌های شکل‌گیری انجام می‌دهند یا نمی‌کنند،  می‌تواند تأثیر عمیقی بر رشد سالم کودک داشته باشد – سلامت روان و سلامت جسمی.

دوره های بحرانی و انعطاف پذیری


در اوایل دوران کودکی، زمان بندی رشد نیز مهم است. پنجره های زمانی وجود دارد که مناطق مختلف مغز نسبت به تجربیات حساس تر می شوند.
این دوره از رشد مغز کودکی را دوره بحرانی یا دوره حساس می نامند .
در طول دوره‌های بحرانی یا دوره‌های حساس، اتصالات سیناپسی در مناطق خاصی از مغز پلاستیکی‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. ارتباطات با توجه به تجربیات مناسب شکل می گیرد یا تقویت می شود. پس از سپری شدن دوره بحرانی، سیناپس ها تثبیت می شوند و پلاستیک کمتر می شوند.
به عنوان مثال، یادگیری مهارت های زبانی برای کودکان بسیار آسان تر است. آنها می توانند یک زبان غیر مادری را یاد بگیرند و قبل از بلوغ راحت تر به مهارت دست یابند. بنابراین دوره حساس رشد زبان به خصوص زبان دوم از بدو تولد تا قبل از بلوغ است.

طبیعت در مقابل پرورش در رشد کودک


تجربیات اولیه زندگی علاوه بر تأثیر بر معماری مغز کودک، تأثیرات مادام العمر دیگری بر رشد کودک دارد .
شواهد علمی زیادی نشان می‌دهد که تجربه زندگی می‌تواند بر بیان ژن تأثیر بگذارد – نحوه استفاده از اطلاعات در یک ژن (اپی ژنتیک) – در برخی موارد با کند کردن یا خاموش کردن ژن‌ها و در برخی دیگر با افزایش خروجی آنها.
به همین دلیل است که دوقلوهای همسان کپی کربنی از یکدیگر نیستند.
اگرچه ژن‌های آن‌ها (کد DNA) یکسان است، اما نشانگرهای اپی ژنتیکی آن‌ها از بدو تولد متفاوت است و همچنان که با محیط به روش‌های متمایز تعامل می‌کنند، متفاوت هستند.
مهمتر از آن، این تغییرات اپی ژنتیکی می تواند دائمی باشد و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.
در بحث قدیمی طبیعت در مقابل پرورش، اپی ژنتیک یک حد وسط شگفت انگیز ارائه می دهد.
ژن ها عمیقا مهم هستند، اما عوامل محیطی نیز اهمیت دارند.

سالهای اولیه مهم است


دوران کودکی زمان حساسیت فوق‌العاده است، زمانی که تجربیات روزمره، چه تجربیات مثبت و چه منفی، اثرات ماندگاری را به ارمغان می‌آورند.
اگر بچه ها در این فرآیند رشدی از پرورش اجتماعی و عاطفی اولیه محروم شوند، پیامدهای رشد می تواند به طور جدی تحت تأثیر قرار گیرد.
این موضوع توسط تحقیقات مختلف تأیید شده است.
تفاوت در وضعیت اجتماعی-اقتصادی (SES) در سال های اولیه کودک می تواند منجر به نابرابری در ساختار مغز شود. فقر شدید با حجم ماده خاکستری کمتر و پیشرفت تحصیلی مرتبط است.
کودکانی که زود غفلت را تجربه کرده‌اند، توانایی‌های شناختی پایین‌تری دارند. غفلت اولیه بر سازماندهی ماده سفید در قشر جلوی مغز تأثیر می گذارد و بر عملکرد شناختی آن تأثیر می گذارد. همچنین مانع رشد عاطفی می شود و بر رفتار اجتماعی تأثیر می گذارد.

فرزندپروری برای رشد مغز


میخواهید در مورد رشد اولیه مغز در کودکان چگونه است؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

نوروپلاستیسیته و اپی ژنز دو سنگ بنای اصلی در درک رشد عصبی کودک در سالهای اولیه زندگی است.

در حالی که ما نیازی نداریم که والدین کاملی باشیم (و چه کسی می تواند باشد؟)، والدین خوب به اندازه کافی می تواند برای کودک مفید باشد. تجارب اولیه با کیفیت، پایه ای قوی برای رشد سالم کودک فراهم می کند.
در میان سبک های مختلف فرزندپروری ،  فرزندپروری مقتدرانه بهترین سبک فرزندپروری است که با بهترین نتایج همراه است.
از سوی دیگر، والدین مقتدرانه با تجربیات نامطلوب دوران کودکی (ACE) همراه است. استرس مزمن تجربه شده توسط فرزندان والدین مستبد می تواند منجر به استرس سمی و واکنش بیش از حد سیستم عصبی به استرس شود.
آموزش در دوران کودکی نیز نقش مهمی در رشد و رشد شناختی کودک دارد. یافتن ارائه دهندگان مراقبت از کودک خوب و انتخاب یک پیش دبستانی با کیفیت برای کودک شما می تواند برای رشد او در اوایل کودکی و در دراز مدت مفید باشد.

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *