تفاوت اصلی بین یک نوزاد آسان و یک نوزاد دشوار این است که یک نوزاد آسان عملکردهای بدنی منظم‌تری دارد و واکنش‌های مثبت بیشتری به محرک‌ها دارد در حالی که یک نوزاد دشوار عملکردهای بدنی منظم‌تری دارد و واکنش‌های منفی بیشتری به محرک‌ها دارد.
همه والدین آرزو می کنند که بچه های آسانی داشته باشند. والدینی که نوزادان سختی دارند اغلب به کسانی که نوزادان آرام دارند حسادت می کنند. اما تحقیقات نشان می دهد که داشتن فرزندی با خلق و خوی سخت در واقع چیز بدی نیست در مورد کج خلقی کودکان بخوانید. در این ادامه توضیح می‌دهیم که مزاج چیست، به سه نوع مزاج نگاه می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم که اگر کودک سختی دارید چه کاری انجام دهید .
همانطور که والدین دارای چند فرزند از قبل می دانند، هر کودک زمانی که به دنیا می آید با وجود اینکه در یک خانه بزرگ شده است متفاوت است. از همان ابتدا، نوزادان در حال حاضر سبک‌های متفاوتی را در واکنش به محیط نشان می‌دهند. هر یک از آنها دارای خلق و خوی کودک و تیپ های شخصیتی کودک خود هستند .

مزاج چیست؟


خلق و خوی تغییرات اولیه کودک در واکنش های عاطفی و واکنش به محیط است.
خلق و خوی کودک نتیجه عوامل بیولوژیکی و محیطی است که در طول رشد کودک از زمان لقاح با هم کار می کنند نه اینکه کاملاً بر اساس ژنتیک باشد.
طبقه بندی های مختلفی از مزاج توسط محققان مختلف وجود دارد. تأثیرگذارترین تحقیقات توسط پزشکان و روانشناسان شطرنج و توماس انجام شده است.
مطالعه طولی معروف نیویورک آنها چندین دهه (1956-1988) به طول انجامید و 9 ویژگی خلقی را که معمولاً در کودکان خردسال قابل شناسایی است، پیدا کرد.

مزاج در روانشناسی چیست؟ 9 ویژگی خلقی (توماس و شطرنج)


1. فعالیت

سطح و میزان فعالیت حرکتی.

2. منظم بودن

ریتمیک بودن یا درجه منظم بودن عملکردهایی مانند غذا خوردن، حذف و چرخه خواب و بیداری.

3. واکنش اولیه

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

پاسخ کودک به چیزهای جدید یا افراد جدید، از این نظر که آیا کودک به تجربیات جدید نزدیک می شود یا از آنها کناره گیری می کند.

4. سازگاری

سازگاری رفتار با تغییرات محیطی.

5. حساسیت

آستانه حسی یا حساسیت به محرک ها.

6. شدت

سطح انرژی یا شدت واکنش ها.

7. خلق و خو

میخواهید در مورد خلق و خوی کودک خود را بررسی کنیم و 9 ویژگی مزاج شناسی کودک مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

خلق و خوی کلی کودک یا “خلق”، خواه شاد یا متمایل به گریه، خوشایند یا بداخلاق، دوستانه یا غیر دوستانه.

8. حواس پرتی

میزان حواس پرتی کودک از کاری که انجام می دهد.

9. دامنه توجه و پایداری

دامنه توجه کودک و تداوم او در یک فعالیت.

 

انواع مزاج در رشد کودک


در میان نه نوع دسته‌بندی ویژگی‌های خلقی، محققان دریافتند که شش نوع از آن‌ها، فعالیت، منظم بودن، واکنش اولیه، سازگاری، شدت و خلق و خوی، تمایل دارند که در کنار هم قرار بگیرند و سه نوع مزاج را تشکیل دهند.

چهار نوع سبک خلق و خوی کودکان عبارتند از:

  • خلق و خوی آسان
  • خلق و خوی دشوار
  • دیر گرم شدن مزاج
  • خلق و خوی آسان

مزاج آسان با عملکرد منظم بدن، رویکرد مثبت به موقعیت های جدید، سازگاری، خلق مثبت و واکنش غیر شدید به محرک ها مشخص می شود.
تربیت این کودکان نسبتاً آسان است زیرا آنها به شیوه های مختلف تربیت کودک پاسخ مثبت می دهند. آنها به راحتی با رفتارهای متفاوت والدین سازگار می شوند.

نمونه های ساده خلق و خو

در طول جشن تولد، یک کودک آسان به راحتی و بدون هیچ سر و صدایی به بازی های مهمانی می پیوندد. آنها همچنین قادر خواهند بود بدون مشکل از فعالیتی به فعالیت دیگر تغییر کنند.

مزاج دشوار

مزاج دشوار با عملکردهای نامنظم بدن، کناره گیری از موقعیت های جدید، سازگاری آهسته، خلق منفی و واکنش شدید مشخص می شود. برخی از نوزادان دشوار نیز نوزادان بسیار حساسی هستند . تربیت این کودکان از همان ابتدا دشوار است.
اما این به هیچ وجه تعریف  «دشوار بودن» نیست.
والدین  می دانند چه موقع بچه های سختی به دنیا می آورند.
نوزادان مشکل دار با خلق و خوی شدید و بسیار واکنش پذیر تمایل زیادی به گریه کردن دارند. آنها به شدت گریه می کنند، با صدای بلند گریه می کنند و به سختی می توان آنها را آرام کرد. آنها همچنین نوزادان بداخلاق هستند. آنها تمایل به مشکلات خواب دارند. آنها به سختی به خواب می روند و به خواب می روند. وقتی نیمه شب از خواب بیدار می شوند، برای دوباره خوابیدن مشکل دارند.
به این نوزادان سخت کولیک، با روحیه، لجباز یا نیاز زیاد نیز گفته می شود . قولنج در نوزادان به ویژه برای والدین خسته و خسته ناامید کننده است.

نمونه های مزاج دشوار

ممکن است برای آنها سخت باشد که صبورانه منتظر نوبت خود باشند. هنگام تغییر از بازی کردن به رفتن به اتاق مهمانی، ممکن است عصبانی شوند زیرا در وسط بازی هستند.

آهسته برای گرم کردن مزاج

کودکی که دیر گرم می شود با سطح فعالیت کم و شدت واکنش کم مشخص می شود، اگرچه آنها تمایل به کناره گیری از موقعیت های جدید، سازگاری آهسته و تا حدودی خلق و خوی منفی دارند.
کودکی که دیر گرم می شود، کودک محتاط است. این بچه‌ها می‌توانند با موقعیت‌های جدید سازگار شوند، اگر به آنها اجازه داده شود این کار را با سرعت خودشان انجام دهند. با این حال، اگر برای انجام این کار تحت فشار قرار گیرند، این کودکان ممکن است به تمایل طبیعی خود به کناره گیری برگردند.

نمونه های مزاجی که آرام به گرم می شوند

مطلب مفید خواندنی:

وقتی کودکی که زود گرم می شود برای اولین بار به مهمانی می رسد، ممکن است پشت سر والدین خود بماند و به بچه های دیگر نپیوندد. بعد از تماشای بیست دقیقه بازی بچه‌ها، آنها با احتیاط همراه می‌شوند و سرگرم می‌شوند.
تقریباً 40٪ از نوزادان دارای مزاج آسان، 10٪ دشوار و 15٪ مزاج آهسته تا گرم هستند. 30 درصد از کودکان در هیچ یک از سه نوع شناسایی شده قرار نمی گیرند.

خلق و خوی دشوار و فرزند پروری عاشقانه


رابطه و تأثیر بین خلق و خوی کودک و تربیت کودک دوسویه است. خلق و خوی دشوار کودکان باعث واکنش سخت و انضباط ناسازگار والدین می شود.
هنگامی که کودکی بی وقفه گریه می کند، ممکن است هوس کنید که سر او فریاد بزنید تا متوقف شود. و هنگامی که فرزند مشکل شما بر سر شما فریاد می زند، طبیعی است که شما بخواهید فریاد بزنید.
بنابراین گاهی اوقات والدینی که فرزندانشان خلق و خوی دشواری دارند، از فرزند پروری سخت استفاده می شود.
با این حال، بر اساس تحقیقات، حمایت عاطفی کم، به عنوان مثال، والدین سخت‌گیرانه، تمایل دارد کودکانی را تربیت کند که نتایج بدتری دارند. مطالعات نشان می دهد که رفاه روانی کمتری در میان افرادی که توسط والدین مستبد بزرگ شده اند وجود دارد.
اما اغلب می توانید افرادی را بشنوید که به این می بالند که توسط والدینی سختگیر بزرگ شده اند و خوب شده اند.
چرا اختلاف وجود دارد؟
این تفاوت در تاب آوری را می توان با مدل استرس دیاتزی توضیح داد.
بر اساس مدل دیاتز-استرس ، افرادی که مستعد یا آسیب پذیری برای ابتلا به یک اختلال روانی دارند، به آستانه پایین تری برای تحریک این اختلال نیاز دارند.
هنگامی که رفتار یک کودک دشوار آسیب پذیرتر است، اگر والدینی سرسخت آنها را تربیت کنند، احتمال دارد بعداً به اختلالات روانی مبتلا شوند.
بنابراین عشق سخت به سادگی پاسخی برای تربیت کودکانی با خلق و خوی دشوار نیست. می تواند اوضاع را بدتر کند.
با حفظ آرامش، پاسخگو بودن و حساس بودن، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا به فرزندتان برسد و این روند ممکن است پر زحمت باشد. اما در پایان روز، پاداش یک والدین خوب بودن بسیار زیاد خواهد بود.

آیا کودک آسان بهتر از کودک دشوار است؟


چیزی به نام خوش خلقی یا بد خلقی وجود ندارد.
بسیاری از والدین نوزادان با بی نظمی از خود می پرسند: “آیا کودک من سخت است؟”
اگر بچه آسانی دارید، به شما تبریک می گویم! احتمالاً شما بیشتر از بسیاری از والدین دیگر می خوابید. ما به شما حسادت می کنیم!
اما اگر مشکلی دارید، کار بیشتری برای شما در نظر گرفته شده است.
مراقبت از یک نوزاد دشوار خسته کننده و نگران کننده است. نگران‌کننده‌ترین جنبه شاید این واقعیت است که انواع مزاج کودک با مشکلات رفتاری و اختلالات عاطفی بیشتری در زندگی بعدی همراه است.
با این حال، اگر نوزاد سختی دارید، ناامید نشوید. در واقع یک خبر خوب برای شما وجود دارد.

حساسیت افتراقی


مطالعات نشان داده اند که حساسیت افتراقی نقش زیادی در نتیجه کودک دارد. این بدان معناست که خلق و خوی به خودی خود تعیین نمی کند که کودک به دلیل تعامل متقابل با محیط چگونه رفتار کند.

حساسیت افتراقی چیست؟


حساسیت متفاوت به این معنی است که کودکان خردسال با خلق و خوی دشوار به طور نامتناسبی تحت تأثیر والدین قرار می گیرند. آنها نسبت به کودکان آسان، چه خوب و چه بد ، بیشتر (مستعدتر یا حساس تر) به کیفیت فرزندپروری واکنش نشان می دهند .
وقتی کودکی با والدین خوب بزرگ شود ، کودکی با خلق و خوی دشوار نسبت به همتایان ساده خود در سازگاری شناختی، تحصیلی و اجتماعی بهتر عمل می کند. از سوی دیگر، وقتی فرزند پروری بد است، یک نوزاد دشوار وقتی بزرگ شود بدتر خواهد شد.
بنابراین اگر کودک سخت یا حساسی دارید باید هیجان زده باشید . نوزادان حساس در واقع شانس بیشتری برای موفقیت دارند، اگر شما نقش خود را در ارائه والدین خوب انجام دهید.

انواع خلق و خوی کودک و سبک فرزندپروری


در مطالعات مربوط به حساسیت افتراقی، کیفیت فرزندپروری زمانی خوب تعریف می شود که والدین سطح بالایی از حمایت عاطفی و خودمختاری را از خود نشان دهند. فرزندپروری بد زمانی است که والدین سطح پایینی از حمایت عاطفی و خودمختاری نشان می دهند.
این تعریف شبیه یکی از معیارهایی است که برای دسته بندی چهار سبک فرزندپروری بامریند استفاده می شود . در بین چهار سبک، فرزندپروری مقتدرانه ، که حمایت عاطفی و خودمختاری بالایی را ارائه می‌کند، طبق مطالعات متعدد بهترین است. جای تعجب نیست که چنین سبک فرزندپروری نیز بیشترین تأثیر مثبت را بر کودکان دشوار دارد.
و به دلیل این خاصیت حساسیت افتراقی، برای والدین نوزادان دشوار، اتخاذ یک سبک فرزندپروری مقتدر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای کمک بیشتر در مورد تنظیم هیجان در کودکان این راهنمایی را بررسی کنید.

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *