تحسین کودکان به عنوان یکی از راه‌هایی است که می‌توان به او اعتماد به نفس و احساس موفقیت و خوش‌بینی به زندگی بخشید.
چگونه کودک را با کلمات مناسب و مؤثر تحسین کنیم؟ ارائه کلمات تشویق کننده برای بچه ها می تواند مشکل باشد.
کلمات تشویق کننده برای کودکان، زمانی که به روش صحیح استفاده شوند، می توانند تأثیر مثبت قدرتمندی بر زندگی کودکان داشته باشند. اما اگر مراقب نباشید، عوارض جانبی غیرمنتظره ای به همراه خواهد داشت.
بیایید به 7 نوع اثبات شده از کلمات تشویقی نگاه کنیم که می توانند بدون عوارض جانبی منفی به بچه ها انگیزه بدهند.والدین و معلمان معمولاً از کلمات تشویق کننده برای کودکان استفاده می کنند. هنگامی که این کلمات تشویق کننده به درستی استفاده
شوند، می توانند اثرات مثبت قدرتمندی بر روی بچه ها داشته باشند. این به این دلیل است که تقویت مثبت می تواند کودکان خردسال را مجبور به تکرار رفتار تمجید شده کند.
چه عملکرد تحصیلی باشد و چه دستاوردهای ورزشی، «خوب انجام دادی»، «کار خوب» یا «تو خیلی باهوشی» کلمات تشویقی رایج برای انجام وظایف هستند.
اما استفاده از این کلمات تشویق کننده برای بچه ها همیشه انگیزه بچه ها را تحریک نمی کند.
در واقع، استفاده بی رویه از آنها می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

مزایای استفاده از کلمات تشویقی مناسب و موثر برای کودکان

در اینجا سه ​​فایده استفاده از کلمات تشویقی مناسب برای کودکان آورده شده است.

 افزایش عزت نفس کودکان

مطالعات نشان داده‌اند که عبارات مثبت برای کودکانی که عزت نفس پایینی دارند بسیار مفید است.

انگیزه درونی را افزایش دهید

جملات مثبت تشویقی می تواند انگیزه درونی دانش آموزان را افزایش دهد. انگیزه درونی تحصیلی می تواند بر تمایل کودک به یادگیری تأثیر بگذارد. در نتیجه، دانش آموزان با انگیزه درونی بالاتر، تمایل به پیشرفت تحصیلی بهتری دارندس.

تقویت پشتکار

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

تشویق والدین به کودکان می تواند مشارکت و پشتکار کودکان را افزایش دهد.

 چگونه یک کودک را با کلمات تحسین کنیم

اگر تشویق ها بسیار مفید هستند، آیا به این معناست که باید پسر یا دختر خود را با ولع تعریف کنید و آن ها آنقدر انگیزه پیدا می کنند که هرگز نگران این نباشید که آنها در مدرسه سخت کار نکنند؟
راه های زیادی برای تمجید از کودک وجود دارد، اما همه کلمات تشویق کننده برابر نیستند. کلمات مهم هستند
اگر به وفور مورد استفاده قرار گیرد، برخی از انواع تشویق ها در واقع می توانند آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشند.پس چگونه کودکان را بدون تاثیرات منفی تشویق کنیم؟
کلید این است که چگونه و چه زمانی از کودکان تمجید می شود.
در اینجا 7 نکته در مورد استفاده سازنده از کلمات تشویق کننده برای کودکان آورده شده است.

1. صمیمانه و صادقانه تمجید کنید

ما گاهی اوقات عمداً فرزندانمان را تحسین می کنیم تا عزت نفس آنها را تقویت کنیم، به آنها انگیزه دهیم ، رفتارهای خاصی را تشویق کنیم، یا از آنها در برابر احساسات آزاردهنده محافظت کنیم. با این حال، اگر کلمات تشویق کننده به عنوان صمیمانه و صادقانه تلقی نشوند، کودکان احساس تشویق نمی کنند.
تعریف و تمجیدهای غیر صادقانه نه تنها بی اثر هستند، بلکه می توانند مضر باشند.
کلمات تشویقی که با دیدگاه خود ناسازگار هستند ممکن است غیر صادقانه تلقی شوند. این کلمات تشویق کننده زمانی که کودکان در مورد رفتار خود که بر خلاف ستایش است فکر می کنند، نادیده گرفته می شوند (“این درست نیست. من در واقع آنقدرها هم خوب نبودم.”). چنین تشویقی می تواند منجر به انتقاد از خود و حتی خرابکاری عمدی کودکان برای رفع چنین اختلافاتی شود.
تشويق عميق يا بيش از حد عمومي نيز ممكن است غيرصادقانه تلقي شود، زيرا هر چه ستايش كلي تر باشد، احتمال تطابق آن با حقايق موجود كمتر است. (“من یک فرشته نیستم. دیشب تکالیفم را انجام ندادم.”)
تحسین نکردن خود به خود از کودکان یا تحسین کردن آنها فقط برای تقویت یا دستکاری رفتار نیز غیرصادقانه تلقی می شود.

مثال ها:
نکن
انجام دادن
شما نابغه ای برای حل این مشکل هستید! (“نابغه؟ من از هر سه سوال فقط یک سوال داشتم!”)
برای سوال آخر به جواب عالی رسیدی.
تو چه فرشته ای! (“من یک فرشته برای به اشتراک گذاشتن یک کوکی هستم؟ در مورد انجام ندادن تکالیف دیشب چطور؟”)
این سخاوتمندی شماست که کوکی خود را به اشتراک بگذارید.
خیلی خوب کار کردی مطمئنم دفعه بعد دوباره خوب میشی (دستکاری)
من راه حلی را که به ذهنتان خطور کردید دوست دارم.

2. خاص و توصیفی باشید

میخواهید در مورد تحسین کودکان با ارائه کلمات مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

به جای کلمات تشویق کننده، کودکان را با استفاده از کلمات توصیفی و خاص تحسین کنید. هر چه تشویق عمومی یا عمومی کمتر باشد، احتمال اینکه از نظر واقعی درست باشد و صادقانه تلقی شود بیشتر است .اشاره به جنبه خاصی از عملکرد کودک یا توصیف اینکه چه رفتاری منجر به نتایج عالی شده است، راه خوبی برای ارسال پیام های مثبت است.توجه به چیزهای کوچک نشان می دهد که توجه کرده اید و واقعاً اهمیت می دهید. آنها در ترویج رفتار مطلوب موثرتر هستند.

مثال ها:
نکن
انجام دادن
چه نقاشی عالی!
من از روشی که در این نقاشی از رنگ های مختلف استفاده می کنید خوشم می آید.
کارت عالی بود!
شما به یک پاسخ متفکرانه رسیدید و واقعاً این سؤال را حل کردید!

3. تلاش‌ها و فرآیند کودکان را تحسین کنید، نه موفقیت یا توانایی آنها

یکی از دلایلی که انسان باهوش ترین حیوان روی زمین است این است که ما می خواهیم علت و معلول مسائل را بیاموزیم و بفهمیم. نحوه نسبت دادن ما به رویدادها بر نحوه تفکر و واکنش ما به رویدادهای آینده تأثیر می گذارد.وقتی کودکان به خاطر تلاششان در انجام یک کار مورد تحسین قرار می گیرند، یاد می گیرند موفقیت را به تلاش خود نسبت دهند. از آنجا که تلاش کیفیتی است که همه ما قدرت کنترل و بهبود آن را داریم، بنابراین این کودکان بیشتر بر تلاش برای تمرین یا توسعه مهارت‌ها تمرکز می‌کنند تا دنبال کردن نتایج فی نفسه.این نوع تشویق تسلط به کودکان کمک می کند تا ذهنیت رشدی را اتخاذ کنند که به کودکان اجازه می دهد به تمرین و بهبود مهارت ها ایمان داشته باشند. چنین طرز فکر یادگیری می تواند انگیزه، پشتکار و لذت درونی کودکان را افزایش دهد.
این کودکان هنگام مواجهه با شکست، بر این باورند که شکست خورده اند، زیرا صرفاً به اندازه کافی تلاش نکرده اند. اگر آنها تلاش بیشتری کنند، شکست قابل اجتناب خواهد بود. بنابراین این بچه ها انگیزه دارند که دوباره تلاش کنند و تمایل به بهبود عملکرد دارند. آنها انعطاف پذیرتر هستند و در صورت شکست متلاشی نمی شوند .
از سوی دیگر، کودکانی که به خاطر توانایی‌هایشان تحسین می‌شوند، موفقیت را به توانایی‌هایشان نسبت می‌دهند تا تلاش خودشان. چنین کلمات دلگرم کننده ای برای بچه ها به دو صورت متفاوت بر کودکان تأثیر منفی می گذارد.
اول، داشتن نتایج خوب مرتبط با توانایی ممکن است بر کودکان تأثیر بگذارد تا اهداف خود را برای دستاوردها به نتیجه گرا تغییر دهند. آنها توانایی های خود را از طریق عملکرد ارزیابی می کنند.
به عنوان مثال، تمجید از یک کودک باهوش برای نمره خوب ممکن است باعث شود که او بخواهد همچنان از طریق عملکرد خوب ثابت کند که باهوش است. این ممکن است به کودکانی که موفق شده اند انگیزه بیشتری بدهد و بیشتر تلاش کنند.
در ظاهر، این نوع تشویق می تواند انگیزه بچه ها را افزایش دهد.
با این حال، محققان دریافته‌اند که اگر این فرصت‌ها خطر ارتکاب اشتباه را داشته باشند و عملکرد فوق‌العاده را تضمین نکنند، احتمال بیشتری دارد که این کودکان فرصت‌های یادگیری بالقوه ارزشمند را قربانی کنند. این کودکان برای حفظ “هوشمندی” خود، یادگیری جدید را رد می کنند. هنگامی که این کودکان در حوزه ستایش شده با شکست مواجه می شوند، سریعتر نیز ترک می کنند.
ستایش توانایی پیام ظریفی را ارسال می کرد که موفقیت قبلی به دلیل ویژگی های ستایش شده بود. پس شکست به معنای فقدان توانایی ثابت است. کودکانی که دارای این طرز فکر ثابت هستند، وقتی همه چیز سخت می شود، راحت تر از تلاش دست می کشند. آنها از درماندگی مبتنی بر موفقیت رنج می برند. کسانی که نمی توانند پس از تجربه شکست دوباره تلاش کنند، تاب آوری لازم برای موفقیت در زندگی را ندارند.
بنابراین ستایش توانایی فواید انگیزشی دارد، اما در هنگام مواجهه با شکست یا موقعیت‌های دشوار، آسیب‌پذیری طولانی‌مدت نیز دارد .
توانایی در مقابل تلاش تنها عنصر تعیین کننده در اثربخشی تشویق نیست. عوامل دیگر عبارتند از سن کودک (آیا آنها می توانند توانایی/تلاش را تشخیص دهند؟) و زمینه تشویق (آیا پس از رویداد دیگری که می تواند پیامدهای دیگری داشته باشد مورد تحسین قرار می گیرند؟).
برای اجتناب از این مشکلات احتمالی، والدین می توانند این فرآیند را که نوع دیگری از تشویق مرتبط با تلاش است، تحسین کنند. این فرآیند نه تنها شامل تلاش، بلکه ویژگی های دیگری مانند استراتژی ها، متفکر بودن، تمرکز، خود اصلاحی نیز می شود.
تحقیقات نشان می دهد که کودکان نوپا که تمجیدهای بیشتری از فرآیند دریافت می کنند، هفت سال بعد از نظر تحصیلی بهتر عمل می کنند.
مثال ها:
نکن
انجام دادن
چه پسر باهوشی!
من می بینم که شما برای چیدن قطعات در کنار هم خیلی سخت کار کردید.
توانایی شما در حل پازل عالی است.
استراتژی شما در حل این معما با جداسازی رنگ ها عالی بود!
شما یک حلال معما عالی هستید!
شما در امتحان راه های مختلف برای حل یک پازل سخت مهارت دارید.
برای کمک بیشتر در مورد آرام کردن عصبانیت، این راهنمای گام به گام را بررسی کنید

4. از ستایش کنترلی یا مشروط خودداری کنید

عبارات کنترلی با بازخورد اطلاعاتی مثبتی که برای تأیید پیشرفت، بهبود یا تسلط کودک به کار استفاده می شود، متفاوت است. به آنها داده می شود که قصد دستکاری یا کنترل دارند.جمله ای مانند «خوب! من می دانم که تو می توانی بهتر انجام بدهی» برای انگیزه دادن به کودک برای تلاش بیشتر در دفعه بعد است.هنگامی که تشویق به عنوان یک ابزار کنترلی مورد استفاده قرار می گیرد، آنها تایید و ارزیابی مثبت می کنند که مشروط به نتایج یا عملکرد خوب است. این تشویق‌های مشروط حس خودارزشمندی احتمالی را در کودکان القا می‌کند.
ارزش خود یک نگاه کلی مثبت/منفی (یا خوب/بد) است که احساس می‌کنند از دیگران سزاوار آن هستند. بچه های دو ساله یا پیش دبستانی احساس عزت نفس پیدا می کنند.
وقتی بچه‌ها احساس می‌کنند که احساس ارزشمندی آن‌ها به تأیید و قضاوت مثبت بستگی دارد، به دنبال اهدافی می‌گردند که بر ارزش‌گذاری خود متمرکز باشد. پس عزت نفس این بچه ها منوط به رسیدن به اهداف است.
به عنوان مثال، اگر کودکی احساس کند که ارزش خود تحت تأثیر نحوه بازی کردن او قرار می‌گیرد، هدف او این است که در تمرینات و مسابقات خوب عمل کند تا حس قوی خود را افزایش یا حفظ کند.
برای برخی از والدین، ممکن است این چیزی باشد که آنها می خواهند یا فکر می کنند می خواهند.
با این حال، این کودک از فعالیت هایی که ممکن است باعث قضاوت منفی شود نیز اجتناب می کند.
این بدان معناست که بچه‌هایی که احساس می‌کنند ارزش خودشان منوط به تأیید است، نمی‌خواهند چیزهای جدیدی را امتحان کنند، ترس از تازگی به معنای تخصص کمتر برای دستیابی به نتایج خوب است. این کودکان همچنین خلاقیت کمتری دارند، زیرا نوآوری ممکن است هنجار فرهنگی را مختل کند و در نتیجه قضاوت منفی داشته باشد. آنها همچنین کمتر خود را هدایت می کنند و انطباق را ترجیح می دهند.
تحسین مشروط همچنین به عنوان انگیزه بیرونی عمل می کند و انگیزه درونی کودکان را کاهش می دهد.. این کودکان تمایل به عزت نفس سالم کمتری دارند.

5. از تحسین مقایسه خودداری کنید

در مقایسه، عادت دادن به تشویق آسان است. به هر حال، بیشتر ما اینگونه بزرگ شده ایم – در مدرسه، در ورزش، در فعالیت های فوق برنامه، در امتحانات ورودی دانشگاه مانند SAT یا ACT، در محل کار با ما مقایسه می شوند.
گاهی اوقات، این مقایسه‌ها با شخص دیگری می‌تواند به ما انگیزه دهد که بیشتر درس بخوانیم یا بیشتر کار کنیم.
مشکل این است که وقتی شکست می خوریم می تواند نتیجه معکوس هم داشته باشد.
به این فکر کنید که وقتی خود را با یک همسال موفق تر مقایسه می کنید چه احساسی دارید. وقتی در مقایسه عملکرد خوبی داشته باشیم، افتخار می کنیم، هیجان زده و با انگیزه. اما زمانی که شکست می خوریم، احتمالا ما را افسرده می کند نه انگیزه.
به طور مشابه، تحسین مقایسه کودکان را در برابر شکست های آینده آسیب پذیر می کند. بچه هایی که با مقایسه مورد تحسین قرار می گیرند، وقتی شکست می خورند، از مقایسه دست نمی کشند. در عوض، آنها انگیزه خود را سریعتر از دست می دهند.
هنگامی که این کودکان با مشکلاتی روبرو می شوند، نسبت به کودکانی که بیشتر به دلیل تسلط بر کار مورد تحسین قرار می گیرند ، احساسات منفی، ناامیدی، اضطراب و درماندگی بیشتری نشان می دهند. آنها کمتر انعطاف پذیر می شوند.
مانند تحسین مشروط، تشویق مقایسه اجتماعی به کودکان می آموزد که هدف برنده شدن است، نه یادگیری. این نگرش برنده محور انگیزه درونی را کاهش می دهد که بر تمایل کودکان به یادگیری یا غلبه بر شکست تأثیر می گذارد..
برای جلوگیری از شکست، این بچه ها از چالش ها اجتناب می کنند یا از یادگیری چیزهای جدیدی که به مهارت هایی نیاز دارند که قبلاً نسبت به دیگران مزیتی ندارند، دست می کشند.
نکن
انجام دادن
تو خیلی خوبی مثل خواهرت
شما در انجام این بازی خوب هستید.
باهوش ترین در کلاس خود هستید!
با این تمرکز عالی مشکل را حل کردید.

6. از ستایش آسان یا بیش از حد خودداری کنید

هنگامی که بزرگسالان کارهای ساده را تحسین می کنند یا هر چیزی را بیش از حد تعریف می کنند، چندین اثر منفی وجود دارد.پخش کلمات تشویق کننده برای کارهایی که به راحتی انجام می شوند یا به خوبی انجام نمی شوند، غیر صادقانه تلقی می شود. انجام این کار همچنین می تواند دو نوع تأثیر بر عزت نفس کودک داشته باشد، هر دو چیز خوبی نیستند.برای بچه‌هایی که عزت نفس پایینی دارند، والدینشان ممکن است در تلاش برای کمک به افزایش اعتماد به نفس، تحسین و تمجید کنند. به طور متناقض، چنین تمجیدی می تواند انگیزه و احساس ارزشمندی این کودکان را در هنگام شکست کاهش دهد.
برای بچه‌هایی که عزت نفس بالایی دارند، تمجید و تمجید از عزت نفس پایین نمی‌آورد، بلکه خودشیفتگی را پرورش می‌دهد . کودکان خودشیفته نسبت به دیگران احساس برتری می کنند، معتقدند که از امتیازاتی برخوردارند و می خواهند مورد تحسین دیگران قرار گیرند.
تمجید بیش از حد همچنین باعث می شود که بچه ها هر بار انتظار تحسین داشته باشند. این به یک پاداش بیرونی تبدیل می شود که انگیزه را کاهش می دهد، نه افزایش می دهد. تحسین مکرر همچنین کودکان را به این باور می رساند که فقدان تحسین به معنای شکست است.

7. خود به خود باشید

ستایش یک شمشیر دو لبه است. برای جلوگیری از تمجید بیش از حد یا به نظر ناصادقانه، بهترین راه برای استفاده از کلمات تشویقی این است که آنها را به طور خود به خود در زمانی که از آنها انتظار نمی رود، استفاده کنید.
به طور غیر منتظره و واقعی از چیزی تعریف کنید.
خودجوش باشید به عنوان مثال، یک یادداشت تشویقی برای یک کودک بگنجانید، به عنوان تعجب برای بچه ها کلمات قدردانی ارائه کنید. قدردانی از کار کودکان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. همچنین می‌توانید فرزندتان را از نظر جسمی تشویق کنید، به عنوان مثال او را در آغوش بگیرید، او را با صدای بلند در آغوش بگیرید، یا به پشت او ضربه بزنید تا دستاوردهایش را تصدیق کنید.
ستایش هر عمل مثبت را به عادت تبدیل نکنید. لازم نیست هر روز تمجید کنید تا به بچه ها کمک کنید انگیزه داشته باشند. مزایای تمجید از کودک زمانی که انتظار می رود از بین می رود.

50 مثال از کلمات تشویق کننده برای کودکان

در زیر لیستی از کلمات تشویق کننده و مثال های تمجید مثبت است که می توان از آنها در مناسبت های رایج استفاده کرد.

 • جملات تشویقی و الهام بخش
 • تبریک می گویم! واقعا برای این کار سختی کشیدی
 • شما فعالانه این مشکل را حل کردید و به موفقیت رسیدید.
 • به خودت افتخار کن.
 • تلاش شما تفاوت بزرگی ایجاد می کند.
 • اینها ایده های بسیار خلاقانه ای هستند.
 • شما با یک راه حل دوست داشتنی آمده اید.
 • راه حل منحصر به فرد شما این سوال را حل کرد.
 • من می توانم ببینم که شما برای جمع آوری آنها بسیار سخت کار کرده اید.
 • وقتی بلوک‌ها را روی هم می‌چینید و می‌بینید چقدر بلند است، بسیار مراقب بودید.
 • زمانی که روی این پروژه کار می کردید تمرکز شگفت انگیزی داشتید.
 • کلمات تشویق کننده برای تصمیم گیری خوب
 • این یک کار بسیار سخاوتمندانه است.
 • این خیلی به فکر شماست.
 • تو خیلی دوست خوبی هستی
 • از این کلمات محبت آمیز استفاده کردی
 • ممنون که به فکر خواهرت هستی
 • شما در این امر تفاوت ایجاد می کنید.
 • خیلی خوب به دوستت توصیه کردی
 • من حس منحصر به فرد شما از سبک را دوست دارم.
 • تو چنین قلب مهربانی داری
 • دلسوزی شما برای دیگران فوق العاده است.
 • من دوست دارم چگونه دوستان جدید خود را وارد بازی کردید.
 • ایده هایی که شما مطرح کردید بسیار مناسب بود.
 • کلمات دلگرم کننده در روزگار سخت
 • مهم این است که چقدر یاد گرفته اید، نه اینکه چقدر برنده شده اید.
 • شما از انجام آن لذت بردید! برنده شدن هدف نیست.
 • شما خیلی چیزها یاد گرفته اید و می توانید از این دانش برای بهبود مهارت های خود استفاده کنید.
 • من تو را همانگونه که هستی دوست دارم.
 • تسلیم نشدن و ادامه تمرین هر روز بهترین ویژگی شماست.
 • برد یا باخت بودن شما را مشخص نمی کند. شما انجام می دهید.
 • دلیل رفتن به مدرسه یادگیری است، نه فقط خوب بودن در آزمون ها.
 • تا زمانی که تسلیم نشوید، فضای زیادی برای رشد دارید.
 • خودت را باور کن.
 • کلماتی برای قدردانی از کودک یا ستایش کودک
 • متشکرم که این را گفتی. این برای من بسیار ارزشمند است.
 • شما نمی دانید این چقدر برای من مهم است.
 • تو خیلی سخاوتمندی
 • این خیلی از خودگذشتگی شما بود.
 • تو با اون بچه کوچولو خیلی مهربونی
 • از شما برای اینکه کمک بزرگی در اینجا هستید متشکرم.
 • تو روز من را ساختی
 • کمک شما ما را قادر ساخت تا به سرعت این کار را به پایان برسانیم.
 • از خودگذشتگی که در آنجا نشان دادید بسیار قابل تحسین بود.
 • اون دختر کوچولو خیلی خوش شانسه که تو رو دوست داره.
 • چه آدم سخاوتمندی هستی!

 

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *