گریه بی‌دلیل کودک ممکن است به دلیل بسیاری از عوامل از جمله خستگی، گرسنگی، خشکی دهان، تغییرات در شرایط محیطی، درد یا ناراحتی، ترس، ناراحتی روحی و حتی بیماری باشد. برای کمک به کودک خود، می‌توانید ابتدا به او اطمینان دهید که شما همیشه در کنارش هستید و به او کمک می‌کنید. سپس سعی کنید علت گریه را پیدا کنید و به آن علت برطرف کنید. به عنوان مثال، اگر کودک خسته است، به او کمک کنید تا استراحت کند و اگر گرسنه است، به او غذایی که دوست دارد بدهید. در صورتی که به نظر می‌رسد که گریه دلیلی ندارد، شاید بهتر باشد که به کودک فرصت دهید تا احساساتش را بیان کند و با او صحبت کنید تا بفهمید چه اتفاقی افتاده است. در نهایت، اگر مشکل کودک به نظر شما جدی به نظر می‌رسد، بهتر است به پزشک یا مشاور مراجعه کنید.

چرا بچه من بی دلیل گریه می کند؟

وقتی کودک شما بدون دلیل گریه می کند و متوقف نمی شود، می تواند ناراحت کننده و ناراحت کننده باشد. برای والدین تازه وارد نیز می تواند گیج کننده باشد. چرا نوزاد من بدون دلیل گریه می کند در حالی که هیچ چیز اشتباهی به نظر نمی رسد؟
نکته اینجاست… نوزادان بی دلیل گریه نمی کنند.اما ممکن است نوزادان بدون دلیلی گریه کنند که هنوز بتوانید آن را تشخیص دهید.

چرا نوزادان گریه می کنند

نوزادان نمی توانند صحبت کنند. گریه تنها راهی است که آنها می توانند نیازهای خود را بیان کنند. این یک غریزه بقا است که آنها با آن متولد می شوند، نه انتخابی که انجام می دهند.
گاهی اوقات، نیازهای کودک بسیار ساده است – گرسنگی، خستگی، پوشک کثیف، بی حوصلگی، و غیره. اما ممکن است چیزی غیر واضح باشد.
این به ما، بزرگترها بستگی دارد که آن را بفهمیم.
استفاده از گریه برای رسیدن به اهداف کودک خردسال، رفتار نادرست نیست. حتی زمانی که کودک شما بزرگ می شود و صحبت کردن را یاد گرفته است، ممکن است متوجه نشود که چه احساسی دارد یا چگونه تجربیات خود را توضیح دهد.
تا زمانی که کودکان یاد بگیرند که صحبت کنند و نیازهای خود را درک کنند، برای زنده ماندن این گونه رفتار می کنند.

چه چیزی باعث گریه کودک می شود

نوزادان برای سرگرمی گریه نمی کنند. آنها فقط برای رسیدن به مسیرشان عصبانی نمی شوند .
همیشه دلایلی برای گریه آنها وجود دارد، اما ممکن است دلیلی نباشد که شما با آن موافق هستید یا ارزش گریه کردن را دارید.
انواع مختلفی از گریه های نوزاد وجود دارد. اکثر والدین یاد می گیرند که نوع گریه یا معنای گریه کودک خود را در 2 هفتگی تشخیص دهند و می توانند بر این اساس پاسخ دهند.

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

در اینجا چند دلیل رایج برای گریه نوزادان آورده شده است.

 • گرسنگی
 • درد
 • پریشانی
 • خستگی
 • پوشک کثیف
 • کسالت
 • تحریک بیش از حد
 • اضطراب کودک یا ترس
 • آلرژی غذایی
 • خیلی پر
 • گاز
 • رفلکس اسید
 • لباس ناخوشایند
 • بیماری یا مشکلات سلامتی
 • جدایی از مادر
 • حساسیت بالا

گریه های ناشی از درد دامنه بسیار قوی تری دارند و شدت بیشتری دارند.
گریه های گرسنگی، اگرچه به شدت گریه های ناشی از درد نیست، اما همچنان شدیدتر از گریه های بی قرار است.

کولیک بچه بداخلاق من است

هنگامی که نوزادان بیش از حد و به طور منظم و بدون دلایل قابل شناسایی گریه می کنند، اغلب به آنها قولنج نوزادی می گویند. قولنج به عنوان گریه تسلی ناپذیر به مدت 3 ساعت یا بیشتر در روز تعریف می شود.
قولنج فقط یک “درد در حال رشد” نیست. این مزاج کودک یا یک وضعیت پزشکی نیست.
این به این معنی است: “ما نمی دانیم چرا آنها گریه می کنند، اما بیایید نامی برای آن بگذاریم.”
اگر شما و پزشک اطفال نمی توانید علت گریه طولانی و مداوم نوزادتان را تشخیص دهید، ممکن است بگویید که کودک شما کولیک دارد.

برای کمک بیشتر در مورد دوره بحرانی در رشد مغز و یادگیری دوران کودکی، این راهنمایی را بررسی کنید

الگوهای گریه معمولی چیست؟

میخواهید در مورد چرا کودک من بی دلیل گریه می کند؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

نوزادان سالم نیز گریه می کنند. یک نوزاد سالم و معمولی بیشترین گریه را در سه ماهه اول تولد دارد. اوج گریه نوزاد در شش تا هفت هفته پس از تولد و تا چهار ماهگی کاهش می یابد3. بعدازظهرها و عصرها زمان های رایجی هستند که دفعات گریه افزایش می یابد.

وقتی کودکم گریه نمی کند چه کنم؟

در یک مطالعه بر روی مداخله گریه مداوم، زمانی که به والدین نوزادانی که کولیک داشتند آموزش داده شد که به گریه های سریع، مداوم و کامل پاسخ دهند، گریه نوزاد تا 60 درصد کاهش یافت.
هنگامی که مادران واکنش کمتر حساس یا محبت آمیزی به نوزاد نشان می دادند، نوزاد احتمالاً به گریه کننده مداوم تبدیل می شد.
در اینجا مراحل پیشنهاد شده توسط محققان آورده شده است.

1. به گریه بی‌دلیل کودک نوزاد سریع پاسخ دهید

تعداد زیادی جزوه والدین بین دهه‌های 1920 و 1940 نوشته شده بود که به والدین هشدار می‌داد که بچه‌ها را بین شیر خوردن نبرند، زیرا این امر منجر به بچه‌های لوس و بداخلاق می‌شود.
از آن زمان، مطالعات پس از مطالعات نشان داده است که پاسخ سریع به گریه نوزاد در چند ماه اول، گریه او را تا پایان سال اول به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
نوزادانی که مادرانشان گریه های آنها را نادیده می گیرند یا در پاسخ به آنها تأخیر می کنند، همان هایی هستند که در یک سالگی کلیشه “کودک لوس” را نشان می دهند.
بنابراین اولین قدم برای تسکین گریه نوزاد این است که به آنها پاسخ دهید و نشانه های کمک کودک را نادیده نگیرید.

2. به گریه بی‌دلیل کودک نوزاد به طور مداوم پاسخ دهید

هیچ تحقیقی این ایده را تایید نمی کند که یک نوزاد می تواند با پاسخ دادن به هر گریه او در شش ماه اول، لوس شود.
مطالعات نشان داده اند که پاسخ های مداوم مادر در شش ماه اول، گریه نوزاد را در مراحل بعدی زندگی کاهش می دهد.
این به این دلیل است که تفکر دستکاری، مانند “وقتی گریه می کنم، مادرم می آید تا با من بازی کند” هنوز توسعه نیافته است.
بنابراین، یک نوزاد نمی تواند با پاسخ مداوم به گریه هایش لوس شود. به جای خراب شدن، نوزاد یاد می گیرد که نیازهای او همیشه به طور قابل اعتماد برآورده می شود.

3. نوزاد را بردارید

برقراری تماس فیزیکی نزدیک یکی از رایج ترین راه هایی است که مادران به نوزادی که گریه می کند آرامش می دهند. گریه کودک ممکن است تحت تأثیر این باشد که آیا مادر پس از شروع گریه نوزاد خود را به سرعت بلند می کند.
محققان دریافتند مادرانی که بلافاصله پس از شروع گریه نوزادان خود را بلند کردند، کمترین مدت گریه نوزاد را ثبت کردند.
نوزادانی که مادرانشان در روزهای اولیه زندگی با آنها با مهربانی و محبت رفتار کرده اند، در پایان سال اول خود به لمس فیزیکی نسبتا کمی رضایت دارند.

4. دلیل گریه را پیدا کنید

هنگامی که به گریه کودک خود سریع، مداوم و کامل پاسخ می دهید و گریه هنوز متوقف نمی شود، ممکن است لازم باشد بررسی کنید و تعیین کنید که چه چیزی باعث ناراحتی شده است.
نوزادان نمی توانند علت گریه خود را تشخیص دهند یا با آنها ارتباط برقرار کنند. وظیفه شما این است که علت گریه کودکتان را در زمانی که دلیل واضحی وجود ندارد، بیابید.

5. چیزهای بیشتری برای امتحان کردن

در صورتی که پزشک اطفال شما و شما قادر به شناسایی علت قولنج نباشید، در اینجا تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید برای آرام کردن نوزاد کولیک خود استفاده کنید.

 • به آنها پستانک بدهید
 • از قنداق استفاده کنید
 • صداهای ضربان قلب، لالایی یا موسیقی را پخش کنید
 • مادر با صدای ملایم آواز می خواند یا صحبت می کند
 • سرعت، سنگ، یا استفاده از حرکات موزون
 • ماساژ کودک انجام دهید
 • صدای جاروبرقی، دستگاه نویز سفید یا امواج اقیانوس را پخش کنید

اغلب، اثربخشی استراتژی‌های کاهش گریه با تکرار کاهش می‌یابد، بنابراین تعجب نکنید اگر آنچه قبلاً مؤثر بود، دیگر جواب نداد.
هر زمان که ممکن است، سعی کنید علت گریه بسیار کودک را مشخص کنید و راه های مختلفی را برای آرامش آنها امتحان کنید.

کارهایی که نباید هنگام گریه نوزادان انجام داد

بچه را تکان ندهید

هرگز کودک را تکان ندهید. سندرم کودک تکان داده شده یا آسیب مغزی ناشی از ضربه زمانی رخ می دهد که کودک به شدت تکان بخورد یا با یک سطح سخت ضربه بخورد. می تواند منجر به ضربه به سر و آسیب مغزی شود. لرزش اغلب با گریه نوزاد ایجاد می شود.
چند ماه اول پس از تولد نوزاد مبتلا به کولیک با گریه های طولانی، تسلی ناپذیر و غیرقابل پیش بینی مشخص می شود. این قسمت ها می تواند برای والدین خسته کننده، ناراحت کننده و خسته کننده باشد.با این حال، به هیچ عنوان نباید کودک را تکان دهید.
نوزادان کولیک، نوزادان بداخلاق نیستند. طلسم گریه برای شکنجه کسی نیست. نوزاد کولیک نوزادی مضطرب است که والدینش مطمئن نیستند چگونه به او کمک کنند.
گوش دادن به گریه بیش از حد خسته کننده است، اما کودکی را در نظر بگیرید که باید این گریه را تولید کند. چقدر ناراحتی باید تحمل کنند تا اینطور گریه کنند؟
سندرم تکان دادن کودک یک وضعیت خطرناک و قابل پیشگیری است.
به هیچ عنوان کودک را تکان ندهید. اگر واقعا نمی توانید آن را تحمل کنید، کودک را در مکانی امن قرار دهید، چند نفس عمیق بکشید تا در مرکز خود قرار بگیرید، یا از آنجا دور شوید تا بین خود و کودک فاصله بگیرید.اطمینان حاصل کنید که کودک همیشه سالم است.

اجازه ندهید کودک شما آن را فریاد بزند

به دلایل بقا است که مغز انسان با یک مرکز ترس/اضطراب بسیار توسعه یافته به نام آمیگدال متولد می شود.
در اوایل کودکی، لوب فرونتال، بخش مهمی از استدلال و تنظیم احساسات ، تا حدود 3 سالگی رشد نمی کند.گریه بیش از حد طولانی مدت با مشکلات سلامتی طولانی مدت همراه است.
کودکانی که گریه هایشان به سرعت، به طور مداوم و کامل پاسخ داده نمی شود، عزت نفس پایین تری دارند و امنیت دلبستگی آنها مختل است.

همچنین ببینید: با قشقرق کودک چه کنیم؟!

چگونه از گریه بی‌دلیل کودک جلوگیری کنیم

بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات جدی مرتبط با گریه، جلوگیری از گریه کردن است.

مراقبت از کانگورو

مراقبت از کانگورو یک تمرین نگه داشتن پوست به پوست است که در آن شیرخوار در حالت ایستاده با والدین خود، سینه به سینه و تنها پوشک قرار می گیرد. مثل این است که کودکتان را با تماس پوستی در آغوش بگیرید. این روشی کارآمد برای پیشگیری، به حداقل رساندن و توقف گریه نوزاد است. مراقبت از کانگورو روشی بسیار کارآمد برای جلوگیری از گریه است. در طول مراقبت از کانگورو، گریه عملاً وجود ندارد. نگه داشتن مادر و نگه داشتن پدر بهترین مداخلات بعدی برای کاهش گریه هستند.برای نوزادان بزرگتر، نگه داشتن در کریر نوزاد ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد.

علائم کودک خود را بیاموزید

یاد بگیرید که چگونه نشانه کودک خود را بخوانید. مراقبت‌های تقاضای نوزاد مبتنی بر نشانه، زمانی که از بدو تولد حتی در حد متوسط ​​اعمال می‌شود، با رفتار آرام‌تر نوزاد در 12 هفته اول مرتبط است.

مراقبت از خود را تمرین کنید

تحقیقات نشان می دهد که گریه تسلی ناپذیر نوزاد با علائم افسردگی مادر پس از زایمان همراه است.در حالی که مراقبت خوب از کودک حیاتی است، سلامت روان شما نیز مهم است.
وقتی ده روز است که دوش نگرفته اید، غذای واقعی نخورده اید یا خانه کثیف خود را تمیز نکرده اید، فکر کردن به مراقبت از خود سخت است.کمک خواستن اشکالی ندارد.
در واقع باید کمک بخواهید. افسردگی پس از زایمان با قولنج نوزادی همراه است. برای محافظت از سلامت خود و نوزاد، زودتر کمک بگیرید.

بررسی کنید: نقش خانواده در شکل‌گیری اضطراب کودکان

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

تخمین زده می شود که در 5 ماهگی، مشکلات گریه مداوم بر 5 درصد از نوزادان گریه کننده تأثیر می گذارد و با رشد شناختی منفی مرتبط است.
خطر قطع زودرس شیردهی و کودک آزاری نیز با گریه نوزادان افزایش می یابد. مادران آنها نیز بیشتر از افسردگی پس از زایمان رنج می برند.
برای نوزادان گریان و مادرانشان، مداخله زودهنگام برای جلوگیری از این عوارض نامطلوب بسیار مهم است.همچنین علت پزشکی زودتر قابل تشخیص است.در صورت شک، با پزشک کودک یا سایر متخصصان بهداشت تماس بگیرید.

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

1 دیدگاه

 • با گريه هاي فرزندم و بهونه گيري هاش چيكر كنم لطفاً راهنماييم كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *