روش آموزش مونته سوری بیش از 100 سال است که وجود داشته است و در حال حاضر تنها در بیش از 5000 مدرسه در ایالات متحده از جمله 300 مدرسه دولتی و برخی دبیرستان ها استفاده می شود. در برخی از مطالعات، به نظر می‌رسد این رویکرد آموزشی بیشتر از سایر برنامه‌ها، نتایج کودکان را بهبود می‌بخشد، اما مطالعات دیگر نتایج مشابه یا حتی بدتر را نشان می‌دهند.
در این مقاله به بررسی «مونته سوری چیست»، جنبه‌های مختلف این روش آموزشی، بهتر یا بدتر بودن آن نسبت به مدارس سنتی می‌پردازیم و هنگام انتخاب پیش‌دبستانی برای کودک نوپا به چه نکاتی توجه کنید .

مونته سوری چیست؟


آموزش روش مونته سوری یک فلسفه آموزشی است که توسط پزشک ایتالیایی دکتر ماریا مونته سوری در اوایل دهه 1900 توسعه یافت. با کلاس های چند سنی، مواد آموزشی طراحی شده ویژه، یادگیری توسط کودک، همکاری، عدم وجود نمره و آزمون و دستورالعمل های گروهی یا فردی مشخص می شود.

یادگیری به سبک مونته سوری در یک محیط آماده با فعالیت های زندگی عملی که از یادگیری از طریق عمل پشتیبانی می کند، رخ می دهد. دانش آموزان می توانند از بین این فعالیت ها آزادانه انتخاب کنند. مواد مونته سوری برای ارائه بازخورد اصلاحی طراحی شده اند تا دانش آموزان بتوانند خود را یاد بگیرند و اصلاح کنند.

ماریا مونته سوری، یکی از اولین پزشکان زن ایتالیایی، از تکنیک حسی-حرکتی خود که در حین کار با کودکان ناتوان ذهنی توسعه یافته بود، برای کمک به کودکان عادی از خانواده های کم درآمد استفاده کرد. در سال 1907، او اولین خانه کودکان مونته سوری (Casa dei Bambini) را تأسیس کرد و به کودکان پیش دبستانی در یک پروژه مسکن در رم خدمت کرد.

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

در عرض پنج سال، کلاس های درس مبتنی بر این نظریه آموزشی در سراسر جهان شکل گرفت. مونته سوری حرفه خود را به عنوان یک پزشک رها کرد و پنجاه سال بعد را صرف توسعه و اصلاح سیستم کرد. او همچنین آن را به کودکان در گروه سنی بالاتر در مدارس راهنمایی نیز تعمیم داد. روش های او برای نوجوانان هنوز در حال توسعه بود که در سال 1952 درگذشت.

روش مونته سوری


روش مونته سوری از بسیاری جهات با کلاس های درس سنتی متفاوت است. در اینجا ویژگی های فرآیند یادگیری مونته سوری آورده شده است.

کلاس های درس مختلط

کلاس های درس مونته سوری معمولاً بر اساس گروه های سنی بر اساس سه سال ترتیب داده می شوند: نوزادان تا سه سال، سه تا شش، شش تا نه و نه تا دوازده. دانش‌آموزان مسن‌تر می‌توانند در مواقعی که کوچک‌ترها را با مشکل مواجه می‌کنند، رهبری و راهنمایی کنند. دانش‌آموزان جوان‌تر می‌توانند از یادگیری همتایان و حرکت با سرعت خودشان بهره ببرند.

یادگیری عملی

محیط کلاس درس مونته سوری بسیار سازماندهی شده است. در یک کلاس درس معمولی، قفسه‌هایی پر از مواد آموزشی وجود دارد، نه اسباب‌بازی‌ها، که کودکان می‌توانند آزادانه به آن‌ها «کار» کنند. آنها طیف گسترده ای از موضوعات آموزشی را پوشش می دهند و هر یک جنبه خاصی از رشد کودک را پشتیبانی می کند. این مواد کلاس درس به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند بازخورد اصلاحی ارائه دهند. کودکان می توانند اشتباهات خود را ببینند و بدون نظارت دقیق یا کمک معلم، آنها را اصلاح کنند.

آزادی انتخاب

میخواهید در مورد روش آموزشی و تربیتی مونته سوری چیست؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

روش مونته سوری یک محیط آموزشی تحت رهبری کودک را فراهم می کند. کودکان می توانند آزادانه از میان مواد کاری نمایش داده شده انتخاب کنند. آنها تحت حوزه های درسی کاملاً به هم پیوسته قرار می گیرند که شامل حسی ، زبان، ریاضیات، جغرافیا، فرهنگ، موسیقی، هنر و زندگی عملی می شود. این فعالیت‌ها می‌توانند به کودکان خردسال کمک کنند تا مهارت‌های زندگی را بیاموزند، احساس نیاز کنند، احساس قوی از خود ایجاد کنند و احساس مسئولیت را در خود پرورش دهند.

درس های تعاملی در گروه های کوچک

درس ها تعاملی هستند. معلمان مونته سوری گروه های کوچک را در بازی مشارکتی راهنمایی می کنند که به طور طبیعی تعامل اجتماعی را تشویق می کند و باعث توسعه مهارت های اجتماعی می شود.

بدون پاداش بیرونی زیرا یادگیری سرگرم کننده است

سیستم آموزشی بر یادگیری خود به عنوان یک فعالیت پاداش دهنده تأکید دارد زیرا سرگرم کننده است. دانش آموزان مونته سوری با ستاره های طلایی در نمودار ، آب نبات یا نمرات پاداشی دریافت نمی کنند . درعوض، آنها برای یادگیری و دستیابی به رشد مطلوب خود انگیزه دارند.

فلسفه مونته سوری


در اینجا 7 اصل اساسی مونته سوری آورده شده است.

روی کل کودک تمرکز کنید (روش مونته سوری)

مونته سوری اکتشافات رادیکال خود را در کتاب خود، آموزش برای توسعه انسانی ، توضیح داد که فلسفه او چیزی بیش از مقدمه ای برای روش های جدید آموزشی است، بلکه تغییری در نگرش در مورد کودکان است. او به جای مهارت های تحصیلی به تنهایی بر رشد کل کودک تمرکز کرد.

کودکان ذهنی جذب کننده دارند

مونته سوری معتقد بود که در سال های اولیه، کودکان کوچکتر به طور متفاوتی نسبت به بزرگترها و بزرگسالان یاد می گرفتند. کودکان خردسال همه چیز اطراف خود را ناخودآگاه و از طریق حواس خود می گیرند. آنها به جای سخنرانی از طریق عمل به بهترین شکل یاد می گیرند. معلم در چنین کلاسی یک الگو است زیرا بچه ها از طریق مشاهده و جذب رفتار آنها یاد می گیرند.

کودکان تمایل طبیعی به یادگیری دارند

رویکرد کودک محور تمایل طبیعی کودکان به یادگیری را فرض می کند و آن را پرورش می دهد. این به کودکان آزادی با محدودیت هایی را برای تسهیل رشد اولیه استقلال – هم استقلال عملکردی و هم استقلال فکری – برای شکل دادن شخصیت و احساس خود ارائه می دهد.

دوره های حساس در مراحل مختلف رشد کودک

دکتر مونته سوری معتقد بود که آموزش در دوران کودکی بسیار مهم است، زیرا دوره های حساسی وجود داشت که در آن کودکان بیشتر پذیرای محرک های خاص و یادگیری مهارت بودند. او شش دوره حساس را شناسایی کرد. در این زمان‌ها، کودکان به نظم، زبان، راه رفتن، جنبه‌های اجتماعی زندگی، اشیاء کوچک و یادگیری از طریق حواس حساس هستند.

کودکان از طریق بازی یاد می گیرند

کودکان تمایل دارند از طریق بازی یاد بگیرند . بنابراین به دانش‌آموزان دوره‌های طولانی کار بدون وقفه داده می‌شود که متناسب با نیازهای درونی، ریتم و سرعت آنها باشد. دستکاری اشیاء کوچک نه تنها سرگرم کننده است، بلکه می تواند مهارت های حرکتی ظریف کودک را نیز ارتقا دهد.

بچه ها می خواهند مستقل باشند

کودکان از همان ابتدا برای استقلال در رشد طبیعی خود تلاش می کنند. مربی مونته سوری معتقد بود که بهترین راه برای کمک به کودکان برای دستیابی به آن، نشان دادن مهارت هایی است که برای موفقیت در زندگی روزمره به آنها نیاز دارند. زمانی که به کودکان در محدوده ای آزادی داده شود، آنها به یادگیرندگان مستقل تبدیل می شوند و به یادگیری فعال دست می یابند.

آموزش صلح جایگزین آموزش استبدادی می شود

مونته سوری معتقد بود که آموزش وسیله ای برای از بین بردن جنگ در نوع بشر است. کودکانی که به‌طور خودکار از معلمان مستبد پیروی نمی‌کنند، وقتی حاکمان جنگ را تشویق می‌کنند، اطاعت نمی‌کنند. آموزش صلح شامل پرورش تفکر انتقادی مستقل، حل مشکل تخیلی، ارزش های اخلاقی مسئولیت و احترام و حل مسالمت آمیز تعارض است.

مدارس مونته سوری در ایالات متحده


مطلب مفید خواندنی:

در ایالات متحده، به دلیل قانون فدرال در سال 2001 که به نام هیچ کودکی پشت سر گذاشته نمی شود، مربیان شروع به استفاده از روش های آموزشی آموزشی مناسب برای کودکان بزرگتر در محیط های پیش دبستانی کرده اند. به طور فزاینده‌ای انتظار می‌رود که کودکان سه تا پنج ساله بدون تعامل در محیط مدرسه سنتی، آرام بنشینند و به درس‌ها گوش دهند.

فلسفه آموزشی مونته سوری تغییری است که بسیاری از والدین به دنبال آن بوده اند. مونته سوری معتقد بود که کودکان دریافت کننده منفعل دانش و اطلاعات نیستند. مشارکت فعال در رشد و یادگیری انسان بسیار مهم است.

علاوه بر این، هنگامی که جف بزوس، مدیر عامل سابق آمازون و یکی از ثروتمندترین افراد جهان، یک پیش دبستانی با الهام از مونته سوری راه اندازی کرد، والدین توجه خود را جلب کردند.

آیا واقعا بهتر از آموزش سنتی است؟


رویکرد مونته سوری به آموزش شامل چندین عنصر است که برای افزایش یادگیری و توسعه شناخته شده است. به عنوان مثال، کودکانی که برای شبیه‌سازی داستان‌هایی که خوانده‌اند، اسباب‌بازی‌ها را دستکاری می‌کنند، حافظه، درک و توانایی‌های حل مسئله ریاضی بهتری دارند. دستکاری اشیا همچنین می تواند مهارت های حرکتی کودک مانند هماهنگی حرکتی را افزایش دهد. بنابراین، از نظر تئوری، دانش‌آموزان از چنین مدارس مونته سوری باید از نتایج رشد بهتری بهره مند شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که کودکان پیش دبستانی که در این برنامه ها شرکت می کنند عملکرد بهتری در خواندن، واژگان، حل مسائل اجتماعی، ریاضیات و نظریه ذهن دارند.

با این حال، علیرغم شهرت نتایج یادگیری مونته سوری به عنوان بهتر و استدلال نظری پشت آن، محققان دریافته اند که مکاتب مختلف مونته سوری نتایج متناقضی و متناقضی را تولید می کنند .

در طول سال‌ها، محققان تأثیرات متفاوت برنامه‌های درسی مونته سوری بر رشد کودک را بررسی کرده‌اند . آنها عوامل متعددی را شناسایی کرده اند که می تواند منجر به نتایج متناقض شود.

وفاداری پیاده سازی

وفاداری پیاده سازی به چگونگی اجرای یک برنامه در مقایسه با برنامه اصلی یا ایده آل اشاره دارد.

دو سبک اصلی از دستورالعمل ها در کلاس های درس آمریکایی یافت می شود – یک رویکرد کلاسیک که به برنامه اصلی مونته سوری که بر اساس اصول رشد کودک ایجاد شده است، پایبند است، و یک رویکرد تکمیلی که در آن فعالیت های مدرسه معمولی برای کودکان و مواد اضافی به برنامه درسی اصلی اضافه می شود.

مطالعات نشان می دهد که پیاده سازی های مونته سوری با وفاداری بالا یا “کلاسیک” با نتایج بهتری برای کودکان همراه است. آنها معمولاً به انجمن بین المللی مونته سوری (AMI Montessori)، سازمانی که ماریا مونته سوری برای ادامه کار خود تأسیس کرد، وابسته هستند.

در ایالات متحده، تعداد کمی از برنامه ها از برنامه سختگیرانه و اصلی پیروی می کنند. هر مدرسه ای می تواند ادعا کند که از آموزش مونته سوری استفاده می کند. در نتیجه، طیف وسیعی از روش‌ها تحت نام «مونتسوری» وجود دارد که دارای علامت تجاری نیست. انجمن مونته سوری آمریکا (AMS)، بزرگترین جامعه آمریکا در نوع خود، برنامه های درسی را نیز با افزودن مواد تکمیلی، که وفاداری اجرا را کاهش می دهد، با فرهنگ محلی تطبیق داده است.

وضعیت اجتماعی و اقتصادی (SES)

وضعیت اجتماعی-اقتصادی به عنوان پیش بینی کننده قابل توجهی از نتایج دانش آموزان شناخته شده است.

برنامه های آموزشی مونته سوری، که نتایج مثبتی به همراه داشت، در اصل برای کودکان خانواده های کم درآمد در رم اقتباس شده بود. مطالعات نشان داده‌اند که کودکان کم‌درآمد و محرومی که در مدارس دولتی مونته سوری تحصیل می‌کنند، نسبت به همتایان خود که در مدارس سنتی تحصیل می‌کنند، در اقدامات مختلف بهتر عمل می‌کنند.

این با این یافته مطابقت دارد که این نوع آموزش پیش دبستانی می تواند به کاهش شکاف عملکرد در پیشرفت تحصیلی کمک کند.

با این حال، برخی از مطالعات با کودکان خانواده های طبقه متوسط ​​هیچ تفاوتی در عملکرد آنها پیدا نکرده است.

تعامل معلم و کودک

برای دستیابی کودکان، تعامل با معلمان در پیش دبستانی بسیار مهم است. آموزش صریح، تعاملات حساس و گرم، بازخورد پاسخگو، و تعامل/تحریک کلامی با نتایج بهتر در کودکان پیش دبستانی همراه است.

مطالعات در مورد اثربخشی آموزش مونته سوری به ندرت این عوامل را بررسی می کنند، که می تواند به طور قابل توجهی بر نتایج تأثیر بگذارد. مشخص نیست که آیا این ویژگی های مهم در آموزش سبک تدریس مونته سوری مشخص شده است یا خیر.

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *