در جستجوی پیش دبستانی، مونته سوری به ناچار یکی از اولین گزینه هایی است که والدین در نظر می گیرند. در حالی که چندین مطالعه نتایج مثبتی را در کودکان پیش دبستانی که آموزش روش مونته سوری دریافت کرده اند نشان داده است، هنوز انتقادها و تردیدهایی وجود دارد. بیایید مزایا و معایب اصلی فلسفه مونته سوری را مرور کنیم.

مونته سوری خوبه


آموزش مونته سوری برای کودکان خردسال خوب است. این سبک یادگیری خودراهبر به آنها اجازه می دهد تا به سرعت احساس استقلال و اعتماد به نفس به دست آورند. با این حال، مشخص نیست که آیا این روش یادگیری برای دانش آموزان بهتر از مدارس عادی است یا خیر.
در سراسر کشور، گسترش آزمون های استاندارد باعث شده است که معلمان برای “تدریس تا آزمون” تحت فشار قرار گیرند تا دانش آموزان موضوعات اجباری را بیاموزند. آموزش مونته سوری پادزهر مورد نیاز برای این روند منفی را فراهم می کند.

آیا مونته سوری بد است؟


روش مونته سوری دارای اشکالاتی از جمله عدم اجرای یکنواخت با کیفیت، مشکل در انتقال به آموزش عالی و شهریه بالا است. با این حال، خود روش مونته سوری بد نیست زیرا این آموزش متمرکز بر رشد، استقلال و عشق به یادگیری را در کودکان تقویت می کند.
بیایید ابتدا بفهمیم که این رویکرد آموزشی چیست. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانیم برخی از معایب رایج مدرسه مونته سوری را بررسی کنیم و اگر بخواهید فرزند خود را در برنامه مونته سوری ثبت نام کنید، چه کاری باید انجام دهید.

روش مونته سوری چیست؟


روش مونته سوری توسط پزشک ایتالیایی دکتر ماریا مونته سوری در سال 1907 اجرا شد. این روش (که توسط پزشک «آموزش علمی» نیز نامیده می‌شود)، بر این باور است که کودکان زمانی بهتر یاد می‌گیرند که فعالانه با محیط درگیر باشند و ممکن است مطابق با نیازهای خود انتخاب کنند که چه چیزی بیاموزند.
کلاس های درس مونته سوری به کلاس های چند سنی با اختلاف کمتر از سه سال بین دانش آموزان تقسیم می شود. این ترتیب دوره‌های آموزشی متفاوتی را برای کودکان از بدو تولد فراهم می‌کند – تولد تا سن 3 سالگی، سن 3 تا 6 سالگی، و غیره.
معلمان در کلاس درس مونته سوری دانش آموزان را به صورت جداگانه راهنمایی و کمک می کنند. آنها ممکن است نحوه انجام برخی از فعالیت ها را نشان دهند، اما دروس بزرگسالان را برگزار نمی کنند. یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که کودک در حال کشف چگونگی تکمیل وظایف پروژه است.
به کودکان بلوک های زمانی طولانی برای تکمیل فعالیت ها داده می شود و آنها می توانند با سرعت خود حرکت کنند. همچنین منحصر به فرد این فرآیند آموزشی عدم وجود نمره، تکالیف و آزمون است.

نکات مثبت روش مونته سوری


04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

در اینجا به مزایای یادگیری روش مونته سوری می پردازیم.

یادگیری خودسرانه باعث ایجاد اعتماد به نفس و ارتقای استقلال می شود

رشد مهارت در کودکان از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. دانش آموزان مونته سوری با سرعت خود یاد می گیرند و آنچه را که به آن علاقه دارند دنبال می کنند. فراهم کردن فرصت‌هایی برای دانش‌آموزان برای کشف مسائل به تنهایی می‌تواند استقلال و اعتماد به نفس را در آنها تقویت کند.
پیش دبستانی مونته سوری یک سیستم آموزشی است که بر ایده پرورش استقلال، شایستگی و اعتماد به نفس در کودکان متمرکز است.

یادگیری عملی از طریق یک ذهن جذب کننده (مونته سوری)

مونته سوری معتقد بود کودکان خردسال ذهنی جذب کننده دارند. آنها با پذیرش همه چیز در محیط، متفاوت از کودکان بزرگتر یاد می گیرند. آنها همچنین مفاهیم اولیه یادگیری را از طریق یادگیری عملی به دست می آورند. این فعالیت‌ها به کودکان خردسال کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی ظریف، آگاهی و مهارت‌های بینایی-فضایی و هماهنگی چشم و دست را توسعه دهند.

یادگیری گروهی می تواند مهارت های ارتباطی را به کودکان بیاموزد

یادگیری در گروه‌های سنی مختلط به کودکان بزرگ‌تر اجازه می‌دهد تا در هنگام مبارزه، کوچک‌ترها را راهنمایی کنند و مهارت‌های ارتباطی آنها را تقویت کنند. کودکان کوچک‌تر نیز از تماشای همسالان بزرگ‌تر خود سریع‌تر یاد می‌گیرند.

حمایت از نیازهای خاص

میخواهید در مورد چرا روش آموزشی و تربیتی مونته سوری بد است؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

فلسفه “به دنبال کودک” مونته سوری به کودکان اجازه می دهد تا آموزش های فردی در دوران کودکی را دریافت کنند و به پتانسیل منحصر به فرد خود دست یابند. این رویکرد به آموزش در اصل از کار او در کلینیک روانپزشکی با کودکان معلولی که نیازهای ویژه داشتند نشأت می گرفت.

دکتر مونته سوری معتقد بود که:

چالش های این کودکان به دلیل نقص در تعامل آنها با محیط است، در مقابل مشکلات واقعی پزشکی. مواد آموزشی برای آموزش مهارت‌های تعامل با محیط به کودکان بدون توجه به نیازهایشان در نظر گرفته شد.

خودانگیختگی و عشق به یادگیری را پرورش دهید

دانش‌آموزان به یادگیری به‌عنوان یک فرآیند لذت‌بخش مادام‌العمر می‌نگرند، به‌جای اینکه به‌عنوان کاری که می‌خواهند از شر آن خلاص شوند. آنها انگیزه درونی خود را برای یادگیری ایجاد می کنند. این عشق به یادگیری به یک مزیت مادام العمر برای کودکان تبدیل می شود.

معایب روش مونته سوری


در اینجا رایج ترین انتقادات به این مدل یادگیری است.

نتایج تحقیقات متناقض

علیرغم مطالعات متعددی که به نتایج برتر این مدل آموزشی مباهات می کنند، نتایج را نمی توان به طور مداوم تکرار کرد.
برخی از مطالعات نشان دادند که دانش‌آموزانی که تحت آموزش مونته سوری بودند، نتایج بهتری نسبت به دانش‌آموزانی که در مدارس سنتی تحصیل کرده بودند، داشتند. با این حال، مطالعات دیگر نشان داد که این نوع آموزش نتایج یکسان یا حتی بدتر را به همراه دارد.
به دلیل ناهماهنگی، هیچ نتیجه قابل اعتمادی در مورد کارایی این مدل یادگیری نمی توان گرفت.

اجرای ناسازگار

یکی از انتقادات به مدارس مونته سوری این است که همه مدارس دقیقاً از روش های آموزشی که توسط دکتر مونته سوری توسعه یافته است پیروی نمی کنند. اگرچه اکثر مدارس برنامه پایه را اتخاذ می کنند، بسیاری نیز آن را با نیازهای محلی خود تطبیق می دهند. انطباق های رایج عبارتند از دوره های کاری کوتاه تر، کلاس های ویژه، فعالیت های اضافی، مواد آموزشی تکمیلی، نمرات و تکالیف.
برخی از محققان متوجه شده اند که وفاداری اجرای روش مونته سوری با نتایج متفاوت در کودکان مرتبط است.
بسیاری از اقتباس های کوچک در مدارس مونته سوری امروزی ساخته شده است، اما دکتر مونته سوری به طور گسترده در کتاب خود توضیح داد که چرا جزئیات خاصی را انتخاب کرده است. آن تغییرات کوچک ممکن است تفاوتی در نتایج تحقیق ایجاد کرده باشد یا نداشته باشد.
از آنجا که نام مونته سوری دارای علامت تجاری نیست، تقریباً هر مدرسه ای می تواند ادعا کند که آن را اجرا می کند. ارزیابی اینکه آیا مدارس مونته سوری که در نظر دارند به استانداردهای اصلی پایبند هستند یا خیر برای خانواده ها دشوار است. ارزیابی کیفیت آموزش معلمان نیز دشوار است.

استقلال بر همکاری

روش مونته سوری بر یادگیری فردی تاکید دارد. برای استقلال و خودکفایی ارزش قائل است. حتی اگر برخی از کارها در گروه های کوچک انجام می شود، معمولاً کار تیمی تشویق نمی شود. دانش آموزان فرصتی برای یادگیری نحوه همکاری با دیگران ندارند، که در زندگی واقعی یک مهارت مهم است. این دانش آموزان ممکن است آمادگی کمتری برای زندگی خارج از مدرسه داشته باشند.

انطباق بر خلاقیت

در پیش دبستانی، مواد مونته سوری به گونه ای طراحی می شوند که خود اصلاح شوند، اما این یک فعالیت خلاقانه نیست. هنگامی که کودکان از آن به روش اشتباه استفاده می کنند، بازخورد در ابزار فعالیت تعبیه می شود و آنها می توانند خود را اصلاح کنند. معلمان همچنین «روش صحیح» برای انجام فعالیت‌ها را به کودکان نشان می‌دهند تا بدانند چگونه آن را «به روش» انجام دهند.
با این حال، نتیجه این است که اگر کودک از ابزار دقیقاً آنطور که در نظر گرفته شده است استفاده نکند، نمی‌تواند ادامه دهد، حتی اگر راه‌های خلاقانه‌تری برای این کار وجود داشته باشد.
هنگامی که تنها یک راه برای تکمیل یک کار وجود دارد، به آن فعالیت همگرا می گویند. کودکانی که بیشتر در فعالیت‌های همگرا شرکت می‌کنند، در مقایسه با کودکانی که فعالیت‌های متفاوت‌تری انجام می‌دهند، خلاقیت کمتری دارند ، فعالیت‌هایی که به نتایج خلاقانه بی‌پایان اجازه می‌دهند.
علیرغم این ارتباط، مطالعاتی که به طور مستقیم خلاقیت دانش آموزان مونته سوری را مقایسه می کند، نتایج متناقضی را نشان می دهد. بار دیگر مشخص نیست که آیا این نوع فعالیت بر کودکان تأثیر مثبت می گذارد یا منفی.

فرصت های اجتماعی برای رشد اجتماعی عاطفی

اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بچه‌های مونته سوری مهارت‌های اجتماعی بهتری در حل مسئله دارند، هیچ مطالعه‌ای تنظیم هیجانی آنها را ارزیابی نکرده است.
ما مهارت های عاطفی را از طریق تجربه استرس در زندگی روزمره و سپس یادگیری غلبه بر آن می آموزیم. فقدان بازی آزاد به این معنی است که فرصت های کمتری برای یادگیری عاطفی وجود دارد.

انتقال به آموزش عالی

در حال حاضر هیچ دبیرستان یا دانشگاهی وجود ندارد که بر اساس این نظریه تدریس کند. دانش‌آموزانی که به یادگیری مستقل، ساختار باز و فقدان دروس مشخص عادت کرده‌اند، از اینکه ساختار کلاس درس سخت، جدول زمانی، ضرب‌الاجل‌ها، و تکالیف خانگی در این محیط‌های آموزش عالی دارند، شگفت‌زده خواهند شد.

دسترسی

اگرچه روش تدریس مونته سوری در ابتدا از کلاس‌های درس در مناطق کم درآمد رم می‌آمد، امروزه، بیشتر مدارس مونته سوری در ایالات متحده مدارس خصوصی هستند که هزینه‌های سنگینی برای ثبت‌نام دارند. آنها همچنین بیشتر در مناطقی هستند که خانواده های پردرآمد دارند، که ثبت نام برای خانواده های کم درآمد را به طور نامتناسبی دشوار می کند.

افکار نهایی

در مدارس مونته سوری امروزی، اکثر آنها به طور کامل به دستورالعمل های اصلی ایجاد شده توسط دکتر مونته سوری پایبند نیستند.
به این معنی نیست که تغییرات بد هستند، اما به این معنی است که آنچه در یک مدرسه یا برنامه تجربه می کنید ممکن است بسیار متفاوت از دیگری یا با آنچه در اینجا توضیح داده شده است به نظر برسد.
تنها راه شناخت روش “واقعی” مونته سوری خواندن کتابی است که دکتر مونته سوری نوشته است، روش مونته سوری .
انتخاب یک پیش دبستانی خوب در نهایت به کیفیت معلمان خلاصه می شود. بنابراین اینکه آیا یک مدرسه مونته سوری ارزش دارد یا خیر، بستگی زیادی به معلمان دارد. در اینجا راهنمای پیدا کردن بهترین پیش دبستانی برای فرزندتان است.

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *