SLD چیست؟

یک فرد با ناتوانی یادگیری خاص (SLD) دارای یک یا چند اختلال در فرآیندهای روانشناختی اساسی در درک یا استفاده از زبان است. کمبودها خود را به عنوان توانایی ناقص در گوش دادن، فکر کردن، صحبت کردن، نوشتن، املا یا انجام محاسبات ریاضی نشان می دهند. SLD گروه متنوعی از اختلالات را در بر می گیرد. ناتوانی های ادراکی، آسیب مغزی، حداقل اختلال عملکرد مغز، نارساخوانی و آفازی رشدی نیز در این دسته از ناتوانی ها قرار می گیرند.اولین بار توسط کمیته مشترک ملی در ایالات متحده برای ناتوانی های یادگیری در سال 1981 پذیرفته شد.

ناتوانی های یادگیری یک اصطلاح عمومی است که به گروه ناهمگونی از اختلالات اشاره دارد که با مشکلات قابل توجهی در کسب و استفاده از گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، استدلال، یا توانایی های ریاضی بروز می کند. این اختلالات ذاتی افراد هستند و به نظر می رسد به دلیل اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی باشند.

ناتوانی یادگیری خاص نتیجه ناتوانی های بینایی، شنوایی یا حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، اختلال عاطفی، تفاوت های محیطی، فرهنگی یا آسیب های اقتصادی نیست.
در سال‌های 2019-2020، 14 درصد از دانش‌آموزان مدارس دولتی تحت قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA) خدمات آموزشی ویژه دریافت کردند که از این تعداد 33 درصد در رده اختلالات یادگیری خاص بودند.
ناتوانی یادگیری خاص با شکست یادگیری تعمیم یافته متفاوت است زیرا معمولاً دانش آموزان مبتلا به SLD دارای هوش متوسط ​​یا بالاتر از حد متوسط ​​هستند. در حالی که آنها در برخی زمینه ها با یادگیری مشکل دارند، نقاط قوت زیادی نیز دارند.
“شما نمی توانید یک ماهی را از روی توانایی او در بالا رفتن از درخت قضاوت کنید.”
کسانی که دارای ناتوانی یادگیری خاص (SLD) هستند بیش از هر کس دیگری از این جمله قدردانی خواهند کرد.
همانطور که در نقل قول مشخص شد، اگر SLD دانش آموزی منجر به قضاوت در مورد توانایی فکری عمومی آنها شود، مایه تاسف خواهد بود.
با حمایت مناسب، افراد مبتلا به SLD می توانند در مدرسه به موفقیت برسند.

اختلال یادگیری در مقابل ناتوانی یادگیری


ما اغلب می شنویم که اصطلاحات ناتوانی و اختلال به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما تفاوت بین این دو چیست؟
مرکز ملی ناتوانی های یادگیری بیان می کند که در حالی که اصطلاح “اختلال یادگیری خاص” توسط سیستم های پزشکی یا مراقبت های بهداشتی استفاده می شود، “ناتوانی” اغلب به عنوان یک اصطلاح قانونی استفاده می شود. این یک دیدگاه حقوقی مهم است زیرا به کودکان در سن مدرسه با چنین شرایطی واجد شرایط برای دریافت خدمات آموزشی ویژه تحت قوانین فدرال می شود.

تفاوت های یادگیری


04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

برخی از افراد ترجیح می دهند از اصطلاح تفاوت یادگیری استفاده کنند و به این نکته اشاره می کنند که این کودکان به سادگی به روش های متفاوت از سایر کودکان یاد می گیرند و می توان به آنها آموزش داد تا بر محدودیت های خود غلبه کنند.
در حالی که این ممکن است درست باشد، اصطلاح ناتوانی یادگیری به دلیل پیامدهای قانونی به طور فعال در حال استفاده است.
اختلال یادگیری خاص اغلب با سایر اختلالات عصبی مانند اختلال کمبود توجه (ADD) / اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD)، اختلالات اضطرابی و اختلالات خلقی همراه است.
مهم است که ناتوانی های یادگیری خاص را از سایر اختلالات مانند اوتیسم و ​​ناتوانی ذهنی متمایز کنیم. ناتوانی های یادگیری خاص را نیز نمی توان با اختلال عاطفی یا مشکلات حسی یا فرصت ناکافی برای دریافت آموزش توضیح داد.

3 انواع اختلالات یادگیری


دیسکالکولیا (دیسکالکولیا دیسلکسیا)

Dyscalculia یک ناتوانی یادگیری خاص است که بر نحوه یادگیری افراد محاسبات ریاضی تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که 5 تا 6 درصد از کودکان در سن مدرسه دچار اختلال حساب هستند. علائم دیسکالکولیا در کودکان مختلف به سن آنها بستگی دارد.
به عنوان مثال، بچه‌های مدرسه ابتدایی مبتلا به اختلال در محاسبه ممکن است در یادگیری و بازیابی حقایق اولیه حسابی مشکل داشته باشند. با این حال، دانش‌آموزان دبیرستانی ممکن است به حقایق ریاضی تسلط داشته باشند، اما نمی‌توانند مسائل پیچیده ریاضی را با فقدان آموزش کامل کنند.
تظاهرات مختلف دیسکالکلولیا نشان می دهد که این ناتوانی ممکن است دارای چندین مؤلفه فرعی با علائم و نشانه های خاص خود باشد.
درمان دیسکالکولیا، مانند سایر SLD ها، به تخصص خاصی نیاز دارد.
برخی از راهبردهای موثر مورد استفاده در درمان اختلال حسابداری شامل تمرین مکرر و دستورالعمل های انتقال استراتژی به جای آموزش مبتنی بر واقعیت غیرفعال است.

نارساخوانی

با مشکل خواندن مشخص می شود و مانند سایر انواع ناتوانی های یادگیری خاص، نمی توان آن را با عواملی مانند مدرسه، هوش عمومی و انگیزه توضیح داد. نارساخوانی 15 درصد از جمعیت دانش آموزی را تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه 6.5 میلیون کودک در سال 2002 به آموزش ویژه نیاز دارند.
به طور سنتی نارساخوانی به عنوان یک اختلال مربوط به پردازش نادرست صداهای اساسی که شامل زبان است در نظر گرفته می شد. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که نقص اصلی که باعث ایجاد مشکلات در خواندن می شود ممکن است در سیستم بینایی، به ویژه جزء توجه باشد.
مداخلات مؤثر برای نارساخوانی چندین جنبه از مهارت‌های اصلی خواندن، از جمله درک مکاتبات حروف-صدا، واژگان، درک مطلب، و مهارت‌های روانی را هدف قرار می‌دهند.
هدف از این مداخلات این است که افراد مبتلا به نارساخوانی مهارت های مورد نیاز برای خواندن هر دو کلمه ای را که قبلاً با آنها برخورد کرده اند و کلماتی را که با آن مواجه نشده اند توسعه دهند. به طور دلگرم کننده، مطالعات نشان داده اند که استفاده از مداخلات مبتنی بر شواهد می تواند به بهبود و حتی پیشگیری از مشکلات خواندن در کودکان کوچکتر کمک کند.

دیسگرافی

دیسگرافیا یک ناتوانی یادگیری خاص است که در آن فرد مهارت های نوشتاری کمتر از حد انتظار برای سن و/یا توانایی شناختی خود دارد. دیسگرافی ممکن است به تنهایی یا با سایر ناتوانی های یادگیری رخ دهد.
شناسایی و تشخیص سریع دیسگرافی می تواند به مدیریت این بیماری کمک کند. افراد مبتلا به این اختلال علاوه بر مشکل در درک معنای کلمات، در رمزگشایی تفاوت بین جملاتی که کلمات مشابه اما با ترتیب متفاوتی دارند، مانند «فرزندم دوستم را در آغوش می‌گیرد» و «دوستم فرزندم را در آغوش می‌گیرد» مشکل دارند. “.

علل ناتوانی یادگیری خاص


میخواهید در مورد اختلال ناتوانی یادگیری خاص یا SLD چیست؟ همه چیز در مورد SLD مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

اختلالات یادگیری خاص در درجه اول اختلالات مبتنی بر مغز به دلیل رشد غیر معمول مغز است. ژنتیک نقش زیادی در اختلالات رشد عصبی مانند اختلالات یادگیری دارد.
SLD همچنین می تواند پس از تولد به دلیل آسیب مغزی به دست آید ناشی از حوادثی مانند تصادفات رانندگی یا سقوط.

یادداشت ویژه در مورد افسردگی

افسردگی دلیل ناتوانی یادگیری خاصی نیست . با این حال، وجود افسردگی گاهی اوقات می تواند به عنوان یک مشکل یادگیری خاص اشتباه گرفته شود.

علائم ناتوانی یادگیری خاص


خواندن فهرست نشانه‌های ناتوانی‌های یادگیری خاص می‌تواند برای والدین کودکانی که برخی علائم را نشان می‌دهند گیج‌کننده باشد، زیرا همه کودکان برخی از این نشانه‌ها را در برخی از مراحل مدرسه یا در مرحله دیگر نشان می‌دهند.

برای اینکه تشخیص داده شود که یک فرد دارای ناتوانی یادگیری خاص است، باید مجموعه ای از علائم را نشان دهد که با گذشت زمان ناپدید نمی شوند.

برخی از علائمی که اغلب با آن مواجه می شوند عبارتند از:

  • مسائل توجه
  • مهارت خواندن یا نوشتن ضعیف
  • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
  • بی نظم
  • مشکل در گفتن زمان

چالش های آموزشی


ناتوانی‌های یادگیری خاص با چالش‌های اجتماعی و رفتاری فراوانی همراه هستند، جدای از مشکلات یادگیری ذاتی این ناتوانی.
به عنوان مثال، دانش‌آموزان مبتلا به ناتوانی یادگیری ممکن است احساس کنند در مدرسه بی‌موقع هستند و این امر باعث می‌شود آنها بیشتر از کلاس‌ها صرفنظر کنند. آنها همچنین ممکن است در مدرسه رفتار منفی داشته باشند، مانند رفتار کردن در هنگام پرسیدن سؤالی که پاسخ دادن به آن برای آنها دشوار است. دانش آموزان مبتلا به SLD نیز در مدرسه بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. در مجموع، تمام این مشکلات در مدرسه باعث می‌شود دانش‌آموزان مبتلا به SLD نسبت به کودکان بدون معلولیت، تحصیل را ترک کنند.

درمان ناتوانی یادگیری خاص


در حالی که ممکن است درمانی برای ناتوانی های یادگیری خاص وجود نداشته باشد، شناسایی و تشخیص زودهنگام می تواند به کودکان کمک کند تا با این مشکلات کنار بیایند. اگر مداخله علمی و پژوهشی زودهنگام ارائه شود، احتمال موفقیت در مدرسه می تواند افزایش یابد.
رویکرد اصلی برای درمان SLD شامل ارزیابی جامع نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز است. سپس به آنها بیاموزید که چگونه از نقاط قوت خود برای غلبه بر نقاط ضعف خود استفاده کنند. در برخی موارد، گفتار و زبان درمانی می تواند کمک کند، و همچنین داروهایی که می توانند سطح توجه را افزایش دهند.

نظرات نهایی در مورد ناتوانی یادگیری خاص


افراد دارای ناتوانی یادگیری خاص معمولاً به دلیل چالش‌هایشان احساس کمتری نسبت به مدرسه دارند. شناسایی علائم و رفع زودهنگام آنها می تواند زندگی کودکان با نیازهای ویژه را تغییر دهد. با کمک حرفه ای مناسب، کودکان مبتلا به SLD می توانند به سطوح بالایی از موفقیت دست یابند.

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *