اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم، این است که تنبیه در پیامدهای طبیعی قطعاً مفید نیست. هنگامی که یک کودک پیامدهایی مانند سرزنش شدن توسط بالاترین‌ها، صحنه‌های تلخ و ناراحت‌کننده از حوادث طبیعی و … را تجربه می‌کند، تلاش برای تنبیه او به جای حمایت و دلسوزی بهتر است.

پیامدهای طبیعی چیست؟

پیامدهای طبیعی برای بچه ها نتایج اجتناب ناپذیر رفتار آنهاست که به طور طبیعی و بدون دخالت بزرگسالان اتفاق می افتد. نتایج توسط طبیعت، جامعه یا شخص دیگری که مستقیماً درگیر موضوع است، تحمیل می شود.
دادن پیامدهای طبیعی روش انضباطی منتخب در تربیت مثبت و تربیت مثبت است، اما برای بسیاری از والدین گریزان است. تماشای انتخاب اشتباه فرزندتان و رنج بردن از آن می تواند سخت باشد. اما وقتی به درستی استفاده شود، اجازه دادن به پیامدهای طبیعی درس مهمی است که کودکان باید از آن بیاموزند.
انواع مختلفی از پیامدها وجود دارد. هم پیامدهای مثبت و هم پیامدهای منفی می توانند رفتارهای جدیدی را به کودکان بیاموزند. با این حال، اکثر والدین وقتی عواقب را مجازات می کنند، به آن اشاره می کنند.
در اینجا چند نمونه از پیامدهای طبیعی آورده شده است .

 • اگر وقتی هوا سرد است بدون پوشیدن ژاکت بیرون بروید، ممکن است سرما بخورید.
 • اگر دیر به رختخواب بروید، صبح روز بعد به سختی از خواب بیدار خواهید شد.
 • اگر تمام وقت خود را صرف انجام این بازی ویدیویی کنید، برای روز بعد زمانی برای اتمام تکالیف مدرسه خود نخواهید داشت.
 • اگر اتاق خود را مرتب و منظم نگه ندارید، ممکن است نتوانید اسباب بازی مورد علاقه خود را به راحتی پیدا کنید.
 • اگر نمره بدی گرفتید، ممکن است مجبور شوید سال را تکرار کنید.
 • اگر با دوستان خود بد باشید، آنها با شما بازی نمی کنند.

پیامدهای منطقی چیست؟

والدین اغلب یک پیامد مرتبط را با یک پیامد طبیعی اشتباه می گیرند. پیامدهای مرتبط که اغلب پیامدهای منطقی نامیده می شوند، پیامدهای ناخوشایندی هستند که توسط والدین تحمیل می شوند. آنها نتیجه مستقیم اعمال کودک نیستند.
بسیاری از والدین به اشتباه فکر می کنند که دادن پیامدهای منطقی روشی متفاوت برای استفاده از پیامدهای طبیعی است. این نیست. “نتیجه منطقی” فقط یک اصطلاح دیگر برای مجازات است.
ما به عنوان بزرگسالان، تجربیات زندگی بسیار بیشتری نسبت به فرزندانمان داریم و می‌خواهیم از این دانش برای کمک به فرزندانمان برای جلوگیری از اشتباه کردن استفاده کنیم. بنابراین برخی از والدین به جای عواقب طبیعی برای آموزش از تنبیه استفاده می کنند.
نمونه ای از پیامدهای منطقی این است که اگر یک نوجوان نمره ضعیفی در مدرسه کسب کند، تلفن همراه را از او دور کند. این یک نتیجه طبیعی نیست زیرا والدین این قانون را ایجاد کرده اند. والدین می خواهند از نوجوان در برابر عواقب واقعی که در غیر این صورت در مدرسه با آن مواجه می شوند محافظت کنند. متأسفانه، گرفتن تلفن از یک نوجوان فرصت یادگیری مهمی را نیز از بین می برد، که در آن کودک می تواند یاد بگیرد که نتایج زندگی واقعی را پیش بینی کند.

تفاوت بین پیامدهای طبیعی و منطقی

پیامدهای طبیعی نتیجه طبیعی اعمال کودک است. آنها درس ارزشمندی را برای کودکان فراهم می کنند تا علت و معلول واقعی رفتارهای منفی خود را بیاموزند. این تجربیات با کمک به آنها در پیش بینی نتایج بالقوه اعمال خود، کودکان ما را برای بزرگسالی آماده می کند.
با این حال، پیامدهای منطقی طبیعی و کاملاً منطقی نیستند. تحمیل عواقبی که برای تنبیه ایجاد می شود از نظر کودک منطقی نیست مگر اینکه “من می خواهم تو را به خاطر عملت زجر بکشی” را به عنوان یک منطق خوب حساب کنید، اتفاقاً منطقی انتقام جویانه. بنابراین استفاده از این نوع پیامدها برای آموزش نتیجه معکوس دارد. همچنین روش موثری برای آموزش نیست زیرا رفتار مثبت را آموزش نمی دهد.
وقتی والدین از قوانین و تنبیه برای تنبیه استفاده می کنند، کودکان اعمال خود را با تنبیه مرتبط می دانند. هیچ ارتباط مستقیمی بین انتخاب ضعیف آنها و نتایج وجود ندارد . این نتایج همچنین نشان نمی دهد که رفتارهای جایگزین چیست. کودک فقط می داند که عمل او توسط والدین مجاز نیست.
حداقل، به کودک علت اشتباهی آموزش داده می شود که درک او از دنیای واقعی را گیج می کند. بدون این درک، درک معنای پیامدهای واقعی برای آنها دشوار است.
در بدترین حالت، ارزش های اشتباهی به کودک آموزش داده می شود .
آیا ترجیح می دهید فرزندتان در کارهای خانه کمک کند زیرا:
من خانواده ام را دوست دارم و می خواهم کمک کنم، یا
من فقط می خواهم آی پدم را برگردانم، در غیر این صورت، واقعاً اهمیتی نمی دهم
درس یا ارزش هایی که به فرزندتان القا می شود به پیامدهای آن بستگی دارد.
پیامدهای طبیعی به کودکان می آموزد که چگونه تصمیمات خوبی بگیرند که به نتیجه مناسب منجر شود.

فواید عواقب تنبیه در پیامدهای طبیعی

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

اجازه دادن به کودکان در یادگیری از طریق پیامدهای طبیعی مزایای بسیاری نسبت به استفاده از پیامدهای غیرطبیعی دارد.

تفکر انتقادی را یاد بگیرید

یادگیری از طریق پیامدهای طبیعی به این معنا نیست که به آن‌ها اجازه دهیم بدون هشدار قبلی بفهمند که به طور طبیعی چه اتفاقی می‌افتد. ما هنوز باید به آنها توضیح دهیم که چه اتفاقی ممکن است بیفتد و آنها را در مسیر درست راهنمایی کنیم.
دانستن پیامدهای بالقوه واقعی اقدامات آنها و سپس تصمیم گیری آگاهانه برای انتخاب یک رفتار مناسب، چگونگی رشد مهارت های تفکر انتقادی در کودکان خردسال است.

مهارت های حل مسئله را توسعه دهید

اجازه دادن به فرزندتان برای تجربه پیامدهای طبیعی به این معنی است که او فرصتی برای حل مشکلات و تمرین مهارت های حل مسئله خود خواهد داشت.
مثلاً مامان فکر می‌کند که فرزندش در هوای سرد باید کت بپوشد، اما کودک به دلیل اینکه احساس سرما نمی‌کند قبول نمی‌کند. اگر مادر اصرار کند که کودک باید آن را بپوشد یا بیرون نمی رود، مشکل این است که آیا از قانون مادر پیروی می کند یا خیر. کودک یا گوش می دهد یا دعوا می کند. هیچ فرصتی برای حل مشکل وجود ندارد فقط جنگ قدرت وجود دارد .
اما اگر مادر توضیح دهد که نمی‌خواهد کودک احساس سرما کند و مریض شود، مشکلی قابل حل می‌شود. ممکن است کودک (یا شما) جایگزینی مانند حمل کت و پوشیدن آن در زمانی که احساس سرما می کند، بیاورد. این راه حل نیازهای هر دو طرف را برآورده می کند. استفاده از تفکر شناختی برای حل مشکلات یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است.

شما معلم می شوید، نه دشمن

وقتی والدین محدودیت ایجاد می کنند، دشمن می شوند. مبارزات و دعواهای غیرضروری قدرت به وجود می آیند که به رابطه والدین و فرزند آسیب می زند.
حتی بدتر از آن، ممکن است کودک یاد بگیرد که دروغ بگوید یا برای جلوگیری از گرفتار شدن، ابگیر شود.
اما وقتی والدین مشکلی را مطرح می کنند و فرزندان خود را برای درک پیامدهای طبیعی راهنمایی می کنند، آنها معلم می شوند .
معلم در مقابل دشمن، به نظر شما یک کودک ترجیح می دهد به کدام یک گوش دهد؟
وقتی شما دشمن هستید، هر تعامل آینده به عنوان یک مبارزه تنظیم می شود ، حتی اگر اینطور نباشد. والدین سختگیر با بسیاری از قوانین خانوادگی اغلب از اینکه فرزندانشان برای همه چیز دعوا می کنند شکایت دارند . دلیلش این است که آنها تصمیم گرفته اند در طرف مقابل کودک بایستند.
اما وقتی در مورد پیامدهای طبیعی به آنها آموزش می‌دهید (و اجازه می‌دهید اگر شما را باور ندارند تجربه کنند)، کودک یاد می‌گیرد که به شما اعتماد کند، زیرا شما به آنها «معامله واقعی» می‌دهید، نه «قوانین» ساختگی. هنگامی که آنها با مشکلاتی روبرو می شوند، به جای اینکه از ترس تنبیه آن را از شما پنهان کنند، برای کمک نزد شما معلم می آیند.

مهارت های مقابله ای را بیاموزید

میخواهید در مورد تنبیه در پیامدهای طبیعی _چگونه کودکان را به طور مؤثر تنبیه کنیم مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

به جای تنبیه، برخی از والدین فقط برای نجات روز، هر بار وارد عمل می شوند. والدین بیش از حد محافظ می خواهند فرزندان خود را از ضربه واقعیت ها دور نگه دارند. اما محافظت از کودکان از هر عواقبی به آنها آسیب رسانده است.
کودکانی که از هر گونه مشکلی در زندگی محافظت می‌شوند، مهارت‌های مقابله‌ای را که برای بازیابی اشتباهات و جبران شکست‌های آینده نیاز دارند، توسعه نمی‌دهند. تجربیات چالش برانگیز به کودک اجازه می دهد تا مهارت های مقابله ای را توسعه دهد. تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ناملایمات برای رشد مکانیسم های مقابله ای کودکان لازم است.

مسئولیت ها و خودکارآمدی

کودکانی که والدینشان هر بار که مشکلی جزئی پیش می‌آید به کمک می‌آیند، مسئولیت پذیری را یاد نمی‌گیرند.
والدین معلق به این دلیل بدنام هستند.این موضوع به ویژه زمانی که آنها شروع به دستیابی به حقوق بزرگسالان و ورود به نیروی کار می کنند یک مسئله جدی است.
برای بزرگسال شدن، فرد باید مسئولیت عواقب طبیعی اعمال خود را بپذیرد، مستقل از والدین خود تصمیم بگیرد و از نظر مالی مستقل باشد.
بزرگسالان نوظهور که نقش پایداری در مسئولیت دارند احساس استقلال بیشتری می کنند. آنها احساس بهتری از هویت و خودکارآمدی خود ایجاد می کنند.

زمان استفاده از تنبیه در پیامدهای طبیعی

بخش دشوار استفاده از پیامدهای طبیعی زمانی است که باید یا می توانید از آن استفاده کنید.
پیامدهای طبیعی فرزندپروری تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که ایمن باشد . هرگز اجازه ندهید فرزندتان آزادانه در جاده های پر ترافیک بدود، یا با قیچی بازی کند تا «درسی» بدهد.
شرایط زیر برای استفاده از پیامدهای طبیعی مناسب نیستند .

 • مسائل ایمنی قریب الوقوع
 • مشکلات قریب الوقوع مرتبط با سلامتی
 • آسیب رساندن به هر کسی از جمله خود، دیگران، حیوانات و اموال
 • تضییع حقوق دیگران
 • محدودیت‌های موقعیتی (مثلاً اکنون نمی‌توانیم بیشتر بازی کنیم یا برای پرواز دیر می‌شویم)
 • استفاده از نتایج طبیعی برای آموزش هر چیزی که در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد مناسب است.

بایدها و نبایدهای تنبیه در پیامدهای طبیعی

توضیح دهید، آموزش دهید و یادآوری کنید

پیامدهای طبیعی به این معنا نیست که والدین هیچ کاری انجام نمی دهند. در واقع، قبل از اینکه عواقب طبیعی اتفاق بیفتد، باید به فرزندتان توضیح دهید که چه اتفاقی خواهد افتاد تا در صورت وقوع، بتواند نقاط را به هم متصل کند.
برای مثال، اگر فرزندتان تکالیفش را تمام نکرد، توضیح دهید که باید با عواقب تحمیلی معلم و مدرسه مواجه شود. این می تواند شامل از دست دادن زمان استراحت یا رفتن به دفتر مدیر باشد.
دفعه بعد که می خواهند همان اشتباه را مرتکب شوند، به آنها یادآوری کنید که قبلاً چه اتفاقی افتاده است. کودکان اغلب برای یادگیری یک درس جدید نیاز به یادآوری های مکرر دارند.

همچنین ببینید: ویدیو مدرسه نرفتن کودک

اجازه دهید مردم درگیر شوند

پیامدهای طبیعی به معنای «عدم دخالت افراد» نیست. این بدان معناست که اجازه دهید همه چیز به طور طبیعی اتفاق بیفتد بدون اینکه والدین آنها را تغییر دهد.
به عنوان مثال، “اگر آب نبات خود را با دوستان خود به اشتراک نگذارید، آنها چیزهایی را با شما به اشتراک نخواهند گذاشت.”
انصاف کیفیتی است که مردم، به ویژه بچه ها، به طور طبیعی برای آن تلاش می کنند. شما نتیجه را تغییر نمی دهید، اما دوستان کودک همچنان درگیر هستند.

به فرزندتان کمک کنید تا با عواقب آن روبرو شود

پس از وقوع عواقب طبیعی، کودک شما ممکن است احساس ناراحتی کند. از این فرصت استفاده کنید تا به آنها بیاموزید که چگونه احساسات خود را تنظیم کنند و چگونه مشکلی را که درگیر آن شده اند حل کنند.
اجازه ندهید فرزندتان “خود را آرام کند”. آنها نمی توانند. انسانها با تنظیم عاطفی به دنیا نمی آیند . آنها برای یادگیری مهارت های تنظیم هیجانی به کمک شما نیاز دارند.
مهارت‌های حل مسئله و مهارت‌های مقابله‌ای نیز از هوا بیرون نمی‌آیند. آنها باید آموزش داده شوند. سوال بپرسید و نکات یا گزینه هایی را برای کمک به کودکان در حل مشکل ارائه دهید. ترغیب آنها به تفکر همچنین به آنها کمک می کند تا احساسات خود را کنترل کنند.

از تایم اوت استفاده نکنید

وقت استراحت برای بچه ها، وقتی به درستی انجام شود، می تواند یک ابزار انضباطی موثر باشد. متأسفانه، بیشتر والدین به درستی از تایم اوت استفاده نمی کنند . در نتیجه تبدیل به مجازات می شود.
اگر متوجه شدید که جملاتی مانند “اگر همین الان متوقف نشوید، یک تایم اوت می گیرید” را می گویید، از آن به عنوان تنبیه استفاده می کنید. طبیعی نیست.

اما اگر از فرزندتان می‌پرسید: «تو واقعاً ناراحت به نظر می‌رسی. آیا به جایی نیاز داری که خودت را آرام کنی؟» و اگر فرزند شما موافقت کرد که برود، به این معنی است که کودک شما بیش از حد تحریک شده است و استراحت یک راه حل طبیعی برای کمک به آرام شدن او است.

تنبیه اضافه نکنید

خود پیامد طبیعی ناخوشایند قبلاً یک مجازات است. بنابراین با اضافه کردن تنبیه غیرطبیعی، بدبختی فرزندتان را روی هم انباشته نکنید.
آنها در حال یادگیری عواقب واقعی اقدامات منفی خود هستند.
به عنوان مثال، کودک شما نباید بدون درخواست اسباب بازی های دیگران را بردارد زیرا در این صورت کودک دیگر غمگین می شود. اما اگر فرزند شما فقط بداند که نباید این کار را انجام دهد زیرا شما او را تنبیه خواهید کرد، ممکن است ابلهانه شود و این کار را پشت سر شما انجام دهد.
“بدون درخواست مالکیت دیگران را نگیرید زیرا در این صورت صاحب آن غمگین می شود” وظیفه شناسی را می آموزد. “تصرف دیگران را نگیرید زیرا من نمی خواهم مجازات شوم” اینطور نیست.
وقتی نمی توان از پیامدهای طبیعی استفاده کرد
مواقعی وجود دارد که پیامدهای طبیعی مطلوب نیستند. به عنوان مثال، هنگامی که مسائل مربوط به ایمنی یا سلامتی وجود دارد، همانطور که در بالا ذکر شد.
در آن مواقع، قبل از اینکه فرزندتان اشتباه کند، مداخله کنید و به او بیاموزید که چرا اشتباهش بد خواهد بود. اگر مداخله و آموزش مؤثر نبود، به دنبال پیامد طبیعی بعدی باشید که هدف آن آموزش و محافظت است. به چیزهایی فکر کنید که می تواند به یادگیری کلی آنها کمک کند.

چه می شود اگر عواقب طبیعی کار نمی کند

والدینی که از عواقب طبیعی خوششان نمی آید، به سرعت به شکست های متعددی که با آن مواجه شده اند اشاره می کنند. آنها احساس می کنند که این روش فرزندپروری به سادگی کار نمی کند.
نکته اینجاست… بیشتر گونه ها در قلمرو حیوانات بالغ یا نسبتا بالغ به دنیا می آیند، اما گونه های انسانی نه. بیش از بیست سال طول می کشد تا انسان رشد کند. این چقدر طول می کشد تا کودک رشد کند، نه فقط از نظر جسمی، بلکه از نظر ذهنی.
درک این موضوع که کودکان در سنین پایین نمی توانند اشیاء سنگین را بلند کنند یا سریع بدود کار سختی نیست زیرا می بینیم که بدن آنها به طور کامل رشد نکرده است. اما به راحتی می توان فراموش کرد که مغز بچه های ما نیز همچنان در حال رشد است.
از آنجایی که قابل مشاهده نیست، انتظار ما از رفتار فرزندمان بسیار بیشتر از قدرت بدنی اوست. اگر یک بار چیزی را توضیح دهیم و بچه هایمان رعایت نکنند، می ترسیم به روشی اشتباه تنبیه کنیم.
«شاید بچه‌های ما برای این کار خیلی سرکش باشند»، « آن‌ها خیلی با اراده هستند» یا «کودکان پیش دبستانی برای درک مفهوم عواقب خیلی کوچک هستند» برخی از بهانه‌هایی هستند که والدین برای توجیه استفاده از پیامدهای غیرطبیعی به آن فکر می‌کنند.
این برای فرزندان ما واقع بینانه و منصفانه نیست.
پیامدهای طبیعی کار می کنند. آنها به همان سرعتی که برای بزرگسالان انجام می دهند کار نمی کنند.

فکر نهایی در مورد پیامدهای طبیعی

برای آن دسته از ما که با تنبیه تنبیهی بزرگ شده ایم، استفاده از پیامدهای طبیعی برای انضباط مستلزم یک تغییر ذهنی عمده است.
والدین بیش از حد محافظ که نمی توانند ناله یا ناامیدی را تحمل کنند نیز برای بهره مندی از این امر به تعدیل قابل توجهی نیاز دارند.
در پایان روز، پیامدهای طبیعی برای رشد فرزندان ما بسیار ارزشمند است و ارزش تلاش ما را دارد تا آنها را به حساب آوریم.

 

 

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *