مقالات روانشناسی

چگونه به کودک عصبانی در مسائل خشم انفجاری آنها کمک کنیم

یک کودک عصبانی می تواند به خاطر همه چیز و همه چیز منفجر شود. این می تواند برای والدینی که باید با مسائل خشم فرزندان خود مقابله کنند، ناامید کننده باشد.
بیایید بررسی کنیم که چه چیزی باعث بروز مشکلات خشم در کودک می شود، چگونه به او کمک کنیم تا مهارت های مقابله ای مناسب و راه های سالم برای جلوگیری از عصبانیت غیرقابل کنترل را توسعه دهد.

بچه‌های با مشکلات خشم – آیا باید نگران باشید؟

در کودکان کوچکتر، احساسات شدید و کج خلقی رایج است زیرا آنها شروع به یادگیری برای تنظیم احساسات بزرگ خود می کنند.اما یک کودک پرخاشگر بزرگتر که عصبانیتش را پرتاب می کند متفاوت است.داشتن یک کودک عصبانی در خانه سخت است.می تواند فشار جدی بر خانواده وارد کند.شما هرگز نمی دانید چه چیز کوچکی آنها را تحریک می کند و یک فعالیت عادی را به طوفانی از طغیان خشم یا تخریب فیزیکی تبدیل می کند.برخورد با آن برای والدین و اعضای خانواده خسته کننده و خسته کننده است.
کودکانی که مشکلات خشم دارند به سادگی ناخوشایند نیستند.
ناتوانی در تنظیم و ابراز خشم به درستی می تواند بر عملکرد و رشد اجتماعی آنها تأثیر بگذارد. همچنین می تواند به سلامت جسمی و روانی والدین آسیب برساند.
کودکان مدرسه‌ای که نمی‌توانند احساسات شدید خود را کنترل کنند، همدلی کمتری دارند. آنها در تفسیر مقاصد دیگران در موقعیت‌های اجتماعی مشکل دارند و بنابراین با استفاده از رفتار نامناسب تعامل دارند.
این کودکان مهارت های اجتماعی کمتری دارند و محبوبیت کمتری در بین همسالان دارند. آنها در معرض خطر طرد شدن با همسالان، سازگاری ضعیف با مدرسه و مشکلات مختلف بیرونی قرار دارند.
کودکان بزرگتر با مشکلات خشم با بزهکاری، پرخاشگری، شخصیت ضد اجتماعی و مشکلات رفتاری مرتبط هستند.
خشم بیش از حد در اوایل کودکی می تواند آسیب شناسی روانی بعدی را پیش بینی کند مانند اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)و اختلالات سلوک
اگر کودک بزرگتر دارای مشکلات خشم مداوم است، به سلامت عاطفی آنها توجه زیادی داشته باشید.

توسعه مسائل خشم در کودکان خردسال

چگونه یک نوزاد کوچک شیرین به توپ خشم تبدیل شد؟
دانشمندان دریافته اند که خشم می تواند در نوزادان تا چهار ماهگی ظاهر شود.واکنش خشم با گذشت زمان افزایش می یابد و در حدود 18 تا 21 ماهگی به اوج خود می رسد.
این دوره در دوران کودکی معمولاً به عنوان “دو نفر وحشتناک” شناخته می شود.
بسیاری از مسائل خشم در این دوره زمانی که کودک کوچک شروع به تحرک و اکتشاف می کند شروع به رشد می کند.انسان‌ها برای کنجکاوی طراحی شده‌اند.
کودکان نوپا یادگیرندگانی با انگیزه هستند. آنها دوست دارند تازگی را کشف کنند و بر مهارت های جدید مسلط شوند.
وقتی بچه های کوچک شروع به راه رفتن و تحرک می کنند، می خواهند دنیای اطراف خود را کشف کنند.
با این حال، اقدامات اکتشافی آنها اغلب با ممنوعیت، سرزنش یا مجازات سخت مواجه می شود .
کودکان نوپا ناامید مهارت های تنظیم هیجان را برای مقابله ندارند . آنها همچنین در بیان نیازهای خود یا مذاکره برای نیازهای خود مشکل دارند. کج خلقی زمانی ایجاد می شود که کودک عصبانیت خود را تشدید می کند اما هنوز نمی تواند نیازهای خود را برآورده کند.
کودک عصبانی ممکن است با غرغر کردن و غرغر کردن شروع کند، اما با تشدید احساسات خشمگینش، به فریاد زدن، جیغ زدن، ضربه زدن و لگد زدن روی می آورد.اگر والدین عصبانی شوند و شروع به سرزنش یا تنبیه کنند، عصبانیت شدید کودک به طور فزاینده ای پایدار می شود.منجر به مسائل خشم می شود

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

برای کمک بیشتر در مورد تنبیه کودک عصبانی، این راهنمای گام به گام را بررسی کنید

چه چیزی باعث بروز مشکلات خشم در کودک می شود

دو نوع عامل می تواند در مبارزه کودک با تنظیم خشم نقش داشته باشد – عوامل بیولوژیکی مانند ژنتیک یا بیماری ها و عوامل محیطی در اوایل کودکی. هر دو می توانند دلایل احتمالی کمبود تنظیم هیجان در کودک باشند.

علل بیولوژیکی خشم در کودکان

خلق و خوی

از نظر ژنتیکی، برخی از کودکان می توانند با خلق و خوی سخت تری به دنیا بیایند . آنها به راحتی ناامید و مستعد عصبانیت هستند.
نوزادان با چنین خلق و خوی واکنش‌پذیری فیزیولوژیکی بیشتری (که نمی‌توانند آن را تنظیم کنند)، توجه ضعیف‌تر و سطح فعالیت بالاتر نشان می‌دهند.

وراثت

همچنین بخوانید:

میخواهید در مورد چگونه به کودک عصبانی در مسائل خشم انفجاری آنها کمک کنیم مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

ژنتیک ممکن است دلیلی برای مشکلات خشم باشد.یک مطالعه نشان داده است که اگر مادرزادی دارای سطوح بالایی از خشم باشد، کودک نوپای او نیز در مواجهه با موقعیت‌های خصمانه، احتمال بیشتری دارد که سطوح بالایی از خشم داشته باشد.

اختلالات رشد عصبی

بچه‌های عصبانی اغلب دارای سایر بیماری‌های روانی هستند، از جمله اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD)، اوتیسم سندرم آسپرگر، اختلال وسواس فکری اجباری و سندرم تورت.

اختلالات عصبی خودایمنی کودکان مرتبط با عفونت های استرپتوکوک

PANDAS (اختلالات عصبی خودایمنی کودکان مرتبط با عفونت های استرپتوکوک) می تواند باعث شود کودک به طور ناگهانی و غیرعادی رفتار خشمگین و خشن داشته باشد.
اگر فرزند شما اخیراً به استرپتوکوکی مبتلا شده یا گلودرد داشته است و متعاقباً رفتارهای عصبانیت بیش از حد از خود نشان داده است، فوراً از پزشک اطفال کودک خود کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که قبل از بروز مشکل عصبانیت به مسائل پزشکی اشاره کنید، حتی اگر این فقط یک دوره خفیف گلودرد باشد.

علل محیطی خشم در کودکان

سبک فرزندپروری

در کودکان نوپا، محققان دریافته‌اند که رفتار کنترل‌کننده والدین با خشم و رفتار بیرونی کودک مرتبط است.
عدم انطباق کودک همچنین افزایش رفتار کنترلی والدین را پیش بینی می کند و یک چرخه اجباری ایجاد می کند.

واکنش عاطفی والدین

احساسات و واکنش های خود والدین به خشم فرزندشان اهمیت دارد.اگر والدین در هنگام عصبانیت کودک نوپا خشم خود را نشان دهند، کودک تمایل به عصبانیت مداوم و رفتار ناسازگار دارد.

بدرفتاری با کودک، آزار و شرم

کودکانی که مورد آزار جسمی یا شرم قرار می‌گیرند، بیشتر در طول درگیری‌ها دچار خشم می‌شوند.
اگر کودکان به شدت تنبیه شوند، مورد انتقاد قرار گیرند، با طرد شدن خصمانه رفتار کنند، یا توسط مراقب اصلی خود نادیده گرفته شوند، ممکن است باور کنند که ناخواسته، دوست‌داشتنی و «بد» هستند.
این باورهای منفی به خود شرم تجربه شده در تعاملات منفی روزانه را تشدید می کند. وقتی بچه‌ها خجالت می‌کشند، ممکن است سعی کنند با جایگزین کردن خشم و خشم، از این احساس بسیار منفی و دردناک اجتناب کنند.

خصومت زناشویی

پویایی خانواده یکی دیگر از عوامل محیطی است که می تواند بر توانایی کودک برای خودتنظیمی تأثیر بگذارد. تعاملات والدین بین خود و سایر بزرگسالان به عنوان الگوی روابط عمل می کند.
مبادله خشم بین والدین حتی زمانی که متوجه کودک نمی شود، بر نحوه تفسیر کودکان از روابط و تعاملات آینده با دیگران تأثیر می گذارد.
کودکانی که والدین خشمگین یا پرخاشگر دارند، بیشتر خشم و رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان می دهند که در زندگی روزمره آنها اختلال ایجاد می کند.
مدیریت خشم کودکان شامل دو بخش است: مقابله با خشم در لحظه و پیشگیری از عصبانیت .

مدیریت خشم برای کودکان – در لحظه

وقتی کودک شما خشمگین است، در حالت جنگ یا گریز است و نمی تواند خود را تنظیم کند. این شما هستید که به کودک خود کمک کنید تا آرام شود.
وقتی کودکی از نظر عاطفی بی نظم است، آمیگدال، بخشی از مغز که احساسات را بیان می کند، مسئول است. در مقابل، قشر جلوی مغز، بخشی که می تواند منطقی فکر کند، آفلاین است. بنابراین، شما نمی توانید و نباید با کودک عصبانی استدلال کنید.در اینجا چند راه مثبت برای آرام کردن سیستم عصبی فرزندتان آورده شده است.

نفس کشیدن

اولین فکری که هنگام داشتن یک بچه عصبانی به ذهنتان می رسد این است که “دیگر نه!”
ممکن است در حفظ آرامش مشکل داشته باشید، اما الگوی خوب بودن بهترین راه برای کمک به فرزندتان است.
نفس های عمیق آهسته اولین قدم برای آرام کردن سیستم عصبی برانگیخته است.
به آرامی نفس بکشید، تا پنج بشمارید و سپس نفس خود را بیرون دهید.
اگر فرزندتان مایل است، از او بخواهید که به شما ملحق شود. اما این فقط در صورتی کار می کند که کودک قبل از بروز عصبانیت نفس عمیق را تمرین کرده باشد. در غیر این صورت پس از اینکه خود را آرام کردید به مرحله بعدی بروید.

حواس پرتی

هنگامی که کودک شما هنوز صدای شما را می شنود ممکن است از حواس پرتی استفاده شود.
آنها را راهنمایی کنید تا به چیزهای سرگرم کننده یا شاد فکر کنند، مثلاً آخرین سفر به ساحل، زمانی که هواپیمای لگو ساختند، یک توله سگ را در آغوش گرفتند و غیره.

هماهنگ کردن

خوب نیست که در هنگام ناراحتی از دست فرزندتان عصبانی شوید، اما خوب نیست که به او بخندید یا خشم او را سبک کنید.
وقتی کودک عصبانی است، با احساسات او هماهنگ باشید و با آنها همدردی کنید.گاهی اوقات همدردی با فرزندتان دشوار است، در حالی که فکر می کنید او نباید ناراحت شود.
اما همدلی ظرفیت درک یا احساس آنچه فرزند شما از دیدگاه او تجربه می کند است. این به معنای موافقت با آنها نیست.
با عصبانیت آنها هماهنگ شوید و بدون عصبانی شدن خود را جای آنها بگذارید.

اذعان

خشم آنها را بپذیرید و احساسات قوی آنها را نام ببرید.
نیازی به موافقت یا تایید احساسات آنها نیست. به سادگی آن را بدون هیچ گونه قضاوت یا دفاع از خود توصیف کنید.
“می توانم ببینم که شما بسیار عصبانی هستید. این احساس بسیار ناعادلانه است.»
بچه ها و همه ما می خواهیم شنیده شویم. گاهی اوقات، تصدیق، نام بردن و نقل تجربه آنها تنها چیزی است که برای آرام کردن یک طوفان لازم است.

در آغوش گرفتن

همچنین بخوانید:

لمس های فیزیکی مانند در آغوش گرفتن می تواند به کودک شما کمک کند تا به سرعت آرام شود زیرا مستقیماً سیستم عصبی کودک شما را آرام می کند.
اگر کودک شما خشمگین است، ممکن است دوست نداشته باشد در آغوش گرفته شود.
در این صورت، با فرزندتان بمانید و از نزدیکی برای کمک به تنظیم کردن او استفاده کنید. با این حال، اگر فرزند شما به خود یا دیگران آسیب می رساند، ممکن است برای محافظت از او و دیگران، در آغوش گرفتن ضروری باشد.

مدیریت خشم برای کودکان – پیشگیری

حوادثی که می تواند باعث ناامیدی شود را کاهش دهید

برای کودکان خردسال، انتقال از یک فعالیت به فعالیت دیگر می تواند به راحتی باعث خشم و ناامیدی شود. برای آماده کردن کودک نوپا یا پیش دبستانی خود برای تغییرات، از قبل هشدار دهید.
به راحتی می توان تصور کرد که خشم در بچه های بزرگتر ناشی از نرسیدن آنها به خواسته هایشان است. اما بیش از این است.
خشم همیشه متوجه شخص خاصی است، نه نسبت به کل بشریت.
یک کودک به تنهایی عصبانی نمی شود. بنابراین مشکلات خشم را می توان به عنوان مشکلات روابط در نظر گرفت زیرا خشم از تعامل بین طرفین سرچشمه می گیرد.مانند هر رابطه ای، هر داستانی دو طرف دارد.
بزرگسالان اغلب تصور می کنند که کودکان بی خیال هستند و احساسات ناراحت کننده نامناسب هستند. اما به آنچه کودکان هر روز تجربه می کنند فکر کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • وقتی به شما گفته می شود باید بیدار شوید.
 • شما باید هر صبحانه ای که برای شما درست شده است بخورید.
 • شما فعالیت های خود را در طول روز برای شما انتخاب کرده اید.
 • شما باید ساعت ها در روز سر کلاس بنشینید.
 • برای استفاده از حمام باید اجازه بگیرید.
 • وقتی به خانه رسیدید باید تکالیف خود را انجام دهید.
 • شما نمی توانید بدون اجازه والدین خود بیرون بروید.
 • وقتی صفحه نمایش تمام شد، باید بازی ویدیویی مورد علاقه خود را متوقف کنید.
 • شما نمی توانید تا دیروقت بیدار بمانید.
 • شما نمی توانید با والدین خود استدلال کنید، زیرا این به معنای پاسخگویی است
 • همیشه بزرگ‌ها به شما دستور می‌دهند.
 • همیشه با شما محترمانه صحبت نمی شود، اما در عوض نمی توانید بی احترامی کنید.
 • لیست ادامه دارد…

آیا می‌توانید تمام کارهای بالا را روز به روز انجام دهید و در صورت امتناع، بدون عصبانیت مورد آزار و اذیت، سرزنش یا تنبیه قرار خواهید گرفت؟
حقیقت این است که ما، والدین، اغلب منبع خشم فرزندانمان هستیم. ما معتقدیم که بسیاری از کارهایی که از فرزندانمان می خواهیم انجام دهند برای آنها خوب است و بنابراین منطقی است.
و ما فکر می کنیم همیشه حق با ماست…هیچکس همیشه حق ندارد.
برای جلوگیری از عصبانیت ایجاد شده توسط ما، با کودک خود منطقی و با احترام رفتار کنید.
تفاوتی بین آموزش به فرزندانمان برای انجام کارهای درست و مجبور کردن فرزندانمان به انجام کاری که ما می خواهیم وجود دارد. همچنین بین آنچه درست است و ترجیح داده شده تفاوت وجود دارد.
وقتی فکر می کنیم حق با ماست، باید دلایل را به آنها بگوییم.
وقتی می دانیم که کاملاً حق با ما نیست، باید برای تغییر آماده باشیم.

مراقب خستگی و گرسنگی باشید

کودکان یا هرکس دیگری، زمانی که خسته یا گرسنه هستند، بیشتر مستعد عصبانیت هستند.
به این نیازها توجه کنید، به عنوان مثال، خوردن میان وعده، چرت زدن، یا خواب کافی اگر اینها مشکلات اساسی هستند.

والدینی گرم، حساس و پاسخگو

تحقیقات زیادی نشان داده است که واکنش حساس والدین، که دلبستگی ایمن ایجاد می کند، برای کودکان مستعد خشم محافظت کننده است.
کودکانی که به طور ایمن دلبستگی دارند، خودکنترلی و عزت نفس بهتری دارند. آنها تمایل دارند خشم را به روش های سالم تری تنظیم و ابراز کنند.

انضباط نه تنبیه

با استفاده از نظم و انضباط مثبت، می توانید رفتار خوب را تشویق کنید و رفتار بد را بدون فریاد زدن یا استفاده از تنبیه اصلاح کنید.
انضباط برای آموزش نه برای تنبیه

قرار گرفتن در موقعیت های عصبانی را محدود کنید

والدین می توانند با محدود کردن مواجهه آنها با صحنه های خشمگین، به ویژه درگیری های حل نشده والدین، به تنظیم احساسات کودکان کمک کنند.
کودکان در هر سنی خشم بزرگسالان را استرس زا می دانند. قرار گرفتن در معرض مبادلات خشم بین بزرگسالان ممکن است کودکان را نسبت به خشم حساس کند و احتمال پرخاشگری آنها را افزایش دهد.

آموزش عاطفه دانش

آموزش دانش عاطفی به کودکان شامل تصدیق و نامگذاری احساسات بزرگ کودک در هنگام ناراحتی است. پذیرش و توجه مثبت به عواطف منفی کودک می تواند به او بیاموزد که چگونه احساسات را کنترل، تشخیص و تعدیل کند.
کودکان با دانش و درک بیشتر از احساسات عادی، مهارت های تنظیم هیجان و شایستگی اجتماعی بهتری با همسالان دارند.

آموزش تشخیص سیگنال

برخی از بچه ها احساس می کنند که بدنشان داغ می شود، می لرزد یا مشت هایشان را گره می کند.
به آنها بیاموزید که به آرامی نفس های عمیق بکشند یا وقتی علائم هشدار دهنده عصبانیت را تشخیص می دهند از وسایل حواس پرتی استفاده کنند.

آموزش مهارت های مدیریت استرس و ایجاد روال مراقبت از خود

ورزش منظم یا مدیتیشن می تواند به کاهش استرس در زندگی کودک شما کمک کند و به رشد نظم دهی کمک کند.

افکار نهایی در مورد مسائل خشم در کودکان

کودکی که دارای مشکلات خشم است برای تنظیم نیاز به کمک دارد. اگر کودکی دوره های خشم مکرر و طولانی مدت دارد، از یک ارائه دهنده سلامت روان مانند درمانگر، روانشناس بالینی یا روانپزشک نوجوان کمک بگیرید.

برای ایجاد انگیزه در کودکان به کمک نیاز دارید؟

اگر به دنبال نکات اضافی و یک برنامه گام به گام واقعی هستید، این دوره آنلاین نحوه ایجاد انگیزه در کودکان مکانی عالی برای شروع است.
این به شما مراحلی را برای شناسایی مسائل انگیزشی در فرزندتان ارائه می‌کند و استراتژی‌هایی را که می‌توانید برای کمک به فرزندتان در ایجاد انگیزه شخصی و علاقه‌مند شدن به یادگیری اعمال کنید، ارائه می‌کند.
هنگامی که این استراتژی مبتنی بر علم را بشناسید، ایجاد انگیزه در فرزندتان آسان و بدون استرس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *