2.ODD در کودکان چیست؟

اختلال نافرمانی مخالف (ODD) به عنوان یک الگوی تکرار شونده از خشم/خلق تحریک‌پذیر، رفتار مجادله‌آمیز/سرکشی یا کینه توزی که حداقل 6 ماه طول می‌کشد، تعریف می‌شود.
ODD در کودکان نوعی اختلال رفتار مخرب (DBD) است. این چیزی بیش از یک رفتار نافرمانانه است. یک کودک زمانی دچار ODD می شود که احساسات و افکارش از تعادل خارج شده و باعث می شود کودک به شدت سرپیچی کند و برای مدت طولانی همکاری نکند.
کودکان مبتلا به ODD اغلب رفتارهای منفی، نافرمانی و سرکشی از نظر رشدی را نسبت به شخصیت های اقتدار نشان می دهند. آنها معمولاً طغیان های عصبانیت دارند. آنها همچنین روابط با همسالان، روابط والدین و فرزند، و روابط با شخصیت های معتبر مانند معلمان تیره و تار هستند.

این کودکان در معرض خطر جدی مشکلات روانی مانند خلق و خو، کنترل تکانه، مصرف مواد و اختلالات اضطرابی هستند. پسران مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای بیشتر از دختران به اختلال رفتاری، اختلال شخصیت ضداجتماعی یا اختلال سلوک (CD) مبتلا می‌شوند، در حالی که دختران مبتلا به ODD در آینده بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.
کودکان ODD همچنین دارای میزان بالایی از شرایط سلامت روانی مانند اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلالات خلقی هستند که باید به آنها توجه شود.

علائم ODD در کودکان – راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM 5)

برای تشخیص ODD، یک فرد باید حداقل 4 علامت از موارد زیر را داشته باشد:

1.خلق و خوی عصبانی/تحریک پذیر

 • اغلب عصبانیت خود را از دست می دهد
 • اغلب لمسی یا به راحتی آزار دهنده است
 • غالباً عصبانی و عصبانی

2.رفتار استدلالی / سرکشی

 • اغلب با افراد معتبر یا با بزرگسالان (اگر کودک یا نوجوان) بحث می کند.
 • اغلب فعالانه با درخواست‌های مقامات رسمی مخالفت می‌کند یا از انطباق با آنها خودداری می‌کند
 • اغلب عمدا دیگران را آزار می دهد
 • اغلب دیگران را به خاطر اشتباهات یا رفتار بد خود سرزنش می کند

3.انتقام جویی

 • حداقل دو بار در 6 ماه گذشته کینه توز یا کینه توز بوده است

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

علائم ODD از رفتار کودک که از نظر رشد برای کودکان در سنین مختلف مناسب است متمایز می شود.
به عنوان مثال، برای کودکان کمتر از 5 سال، این رفتار نادرست باید در بیشتر روزها رخ دهد. برای کودکان 5 سال یا بیشتر، این رفتار نادرست باید حداقل یک بار در هفته رخ دهد.
علائم ممکن است در خانه، اجتماع، مدرسه یا در هر سه موقعیت وجود داشته باشد.

چه چیزی باعث ODD در یک کودک می شود

ODD توسط یک عامل قطعی ایجاد نمی شود. تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که در ایجاد این اختلال نقش دارند.

1.عوامل بیولوژیکی کودک

 • ژنتیک – اگرچه ژنتیک به خودی خود یک عامل خطر نیست، اما در صورت وجود عوامل دیگر می تواند یکی شود. انتقال بین نسلی همچنین می تواند زمانی رخ دهد که کودکان از خانواده ای با سابقه اختلالات سلامت روان (مانند DBD، ADHD، سوء مصرف مواد یا اختلالات خلقی) می آیند.
 • نوروآناتومی – نقص عملکرد مغز مانند آسیب لوب فرونتال یا اختلال آمیگدال می تواند منجر به پرخاشگری تکانشی و مشکل در سرکوب احساسات منفی شود.
 • انتقال دهنده های عصبی – عدم تعادل شیمیایی در مغز منجر به پرخاشگری می شود.
 • هورمون‌ها و سیستم عصبی – کاهش سطح برانگیختگی یا کورتیزول در صورت قرار گرفتن در معرض ناامیدی ممکن است باعث پرخاشگری شود تا این سطوح را افزایش دهد.
 • مشکلات پیش از تولد و پری ناتال – سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و عوارض زایمان با ODD در کودکان مرتبط است.5.
  نوروتوکسین ها – سموم محیطی مانند سرب از عوامل خطر هستند. سطوح بالای سرب در کودکان با پرخاشگری بالا همراه است.

2.عوامل عملکردی کودک

 • خلق و خوی دشوار – آرام کردن کودکان دشوار دشوارتر است. وقتی بی نظم باشد، ممکن است فرزندپروری ناکارآمد را تشویق کند که رفتار مخالف را تحریک می کند.
 • مهارت‌های اجتماعی ضعیف – کودکانی که در خواندن نشانه‌های اجتماعی از دیگران شکست می‌خورند، تمایلات خصمانه را به اطرافیان خود نسبت می‌دهند که به طور غیرمستقیم منجر به رفتار ضد اجتماعی می‌شود.
 • استدلال اخلاقی کمتر – کسانی که رشد اخلاقی کمتری دارند حقوق و قوانین دیگران را زیر پا می گذارند.

3.عوامل محیطی

 • فرزندپروری ناکارآمد – تحقیقات گسترده تأیید کرده است که فرزندپروری ضعیف با رفتار مخرب در کودکان ODD مرتبط است.
 • انضباط خشن – انضباط پرخاشگرانه مانند تنبیه بدنی یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های رفتار مخالف است.8. این منجر به اختلال در درک عصبی ایمنی در کودک می شود.
 • اثرات همتایان – هم رد همتا و هم ارتباط با همتایان منحرف از عوامل خطر هستند.
  وضعیت اجتماعی و اقتصادی (SES) و محله – بسیاری از بچه های ODD به ویژه با SES پایین تر و محله های محروم مرتبط هستند.
 • عوامل استرس زای زندگی و مهارت های مقابله ای – قرار گرفتن در معرض عوامل استرس زا روزانه در اوایل زندگی، مانند اختلال عملکرد خانواده ، خطر ابتلا به ODD را افزایش می دهد.. عوامل استرس خارجی (مانند فقر، فقدان ساختار و خشونت جامعه) یا عوامل استرس درونی (مانند تک فرزندی ، خشونت خانگی، کودک آزاری10یا افسردگی والدین، سوء مصرف مواد، رفتار ضداجتماعی و رفتار پرخاشگرانه) نیز می تواند در شدت مسائل رفتاری در کودکان نقش داشته باشد.
  فرد

آمار اختلال نافرمانی مخالف در کودکان

مطالعات نشان می دهد که 1 تا 20 درصد از کودکان و نوجوانان دارای ODD هستند. معمولاً در سن 6-8 سالگی شروع می شود.
در کودکان کوچکتر، در بین پسران شایع تر است. در کودکان بزرگتر، ODD به طور مساوی در پسران و دختران یافت می شود
کودکانی که در طول سال‌های پیش‌دبستانی الگوی مداوم رفتار مخالف را از خود نشان می‌دهند، در طول سال‌های ابتدایی نیز با احتمال بیشتری به ODD مبتلا می‌شوند.

تشخیص ODD

به طور معمول، اختلال ODD در کودکان زیر 3 سال تشخیص داده نمی شود، زیرا  کج خلقی مکرر ، یکی از معیارهای ODD، یک رفتار رایج و مناسب رشد برای این کودکان است.
پس از 3 سالگی، کودکان توانایی بیشتری برای ابراز ناامیدی به صورت کلامی دارند و به شیوه های اجتماعی قابل قبول تری رفتار می کنند. بنابراین، ODD در کودکان اواخر پیش دبستانی یا اوایل سن مدرسه بهتر تشخیص داده می شود.

زمان بندی درمان ODD

میخواهید در مورد اختلال نافرمانی مخالف ODD در 5 سالگی مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

بسیاری از متخصصان سلامت روان، پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان اولیه را کلیدهای مداخله ODD می دانند. کودکانی که زودرس ODD شروع می شوند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانپزشکی در آینده هستند.
این مداخلات زودهنگام را می توان در کلینیک ها، مدارس یا مراکز اجتماعی انجام داد.
در پیش دبستانی ها، برنامه هایی مانند Head Start در پیشگیری از بزهکاری در آینده موثر است، که یکی از پیامدهای منفی برای کودکان مبتلا به ODD است.
بازدید از خانواده های پرخطر توسط پزشکان آموزش دیده نیز نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

درمان اختلال نافرمانی مخالف

گزینه های درمانی بر اساس عوامل بسیاری تعیین می شوند که ممکن است شامل سن کودک، شدت علائم و توانایی کودک برای مشارکت و تحمل درمان های خاص باشد.
استراتژی های درمانی مناسب را می توان با همکاری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و مدرسه کودک خود شکل داد. یک برنامه درمانی باید حوزه ها و رفتارهای کودک را هدف قرار دهد که ناکارآمد هستند و زندگی کودک را مختل می کنند.
درمان تجویزی ODD معمولاً شامل ترکیبی از موارد زیر است.

آموزش مدیریت والدین (PMT)

برای کودکان در سن مدرسه، آموزش مدیریت والدین رایج ترین رویکرد توصیه شده به عنوان درمان خط اول است.

روان درمانی

رویکردهای آموزش مستقیم کودک با درمانگر مانند روان درمانی باید برای کودکان بزرگتر که ظرفیت بالاتری برای بهره مندی از چنین رویکردی دارند در نظر گرفته شود.

دارو درمانی

هنگامی که ODD با سایر اختلالات مانند اختلال کمبود توجه و بیش فعالی همراه باشد، ممکن است نیاز به دارو باشد. با این حال، این باید تنها پس از ایجاد سایر اتحادهای درمانی قوی مانند آموزش والدین و روان درمانی انجام شود.
به طور کلی، همه این درمان ها مختصر نیستند زیرا ایجاد نگرش ها و الگوهای رفتاری جدید زمان بر است. درمان های یکبار مصرف یا کوتاه مدت احتمالاً مؤثر نیستند. بیماران و خانواده ها باید متعهد به مشارکت طولانی مدت باشند.

برنامه فشرده

گاهی اوقات، شدت، تداوم یا غیرعادی بودن رفتارهای مشکل ساز به سطح زیرآستانه اختلال سلوک (CD) می رسد. هنگامی که این اتفاق می افتد و زمانی که بیمار به رژیم های درمانی دیگر پاسخ نمی دهد، ممکن است درمان فشرده و طولانی مدت مانند درمان روزانه فشرده، اقامتگاه و غیره ضروری باشد. با این حال موفقیت در چنین روش هایی در مطالعات ثابت نشده است. خانواده ها و پزشکان باید فواید بالقوه را در برابر خطرات چنین اقداماتی بسنجید.

نحوه تربیت فرزند مبتلا به ODD

یکی از مهم ترین عوامل خطر برای ODD فرزندپروری ناکارآمد است. با این حال، ممکن است علت یا تنها علت اختلال کودک نباشد. دانشمندان دریافتند که ODD به احتمال زیاد توسط ترکیبی از عوامل به جای یک عامل خطر به تنهایی ایجاد می شود. بنابراین، درمان چندین دامنه موفق تر از درمان یک عامل واحد است.
همراه با جستجوی درمان پزشکی برای فرزندتان ، والدین می‌توانند با اصلاح شیوه‌های فرزندپروری خود یا اطمینان از بدتر نشدن این وضعیت کمک کنند، صرف نظر از اینکه علت آن تربیت فرزند است.
در زیر دو استراتژی انضباطی اثبات شده برای والدین یک کودک ODD آورده شده است.

آموزش مدیریت والدین (PMT)

برای کودکان در سن مدرسه، آموزش مدیریت والدین رایج ترین رویکرد توصیه شده به عنوان درمان خط اول است. اصول اساسی این آموزش والدین عبارتند از:

 1. با کاهش تعاملات اجباری الگوی خوبی باشید . اگر غرق در احساسات هستید، استراحت کنید. به تعارض کمک نکنید و نحوه برخورد صحیح با آن را مدل کنید.
 2. بر روی تقویت مثبت بسازید . راه هایی برای تمجید از فرزند خود بیابید و به رفتارهای اجتماعی و خوب پاداش دهید .
 3. محدودیت ها و پیامدهای معقول و متناسب با سن را از قبل تعیین کنید. عواقبی را اعمال کنید که به راحتی و به طور مداوم قابل اجرا باشند. نمونه هایی از عواقب برای کودک عجیب و غریب عبارتند از: تایم اوت ملایم، از دست دادن امتیازات و غیره.
 4. نبردهای خود را عاقلانه انتخاب کنید. با اولویت دادن به کارهایی که بیشتر از همه می خواهید فرزندتان انجام دهد، از جنگ قدرت اجتناب کنید.
 5. استرس خود را مدیریت کنید و یک شبکه پشتیبانی برای خود ایجاد کنید. پدر و مادر کردن یک کودک ODD سخت است. بزرگسالان دیگری مانند همسر، معلم کودک، مربیانی را بیابید تا با فرزندتان همکاری کنند و از یکدیگر حمایت کنند. مطمئن شوید که با فرزندتان کار می کنید، نه علیه فرزندتان.

راه حل های مشارکتی و پیشگیرانه (CPS)

اگرچه PMT یک طرح درمانی ثابت و اثبات شده در حجم نمونه بزرگ است، برخی کاستی های قابل توجه وجود دارد:
PMT در جوانان مسن تر و پرخاشگر به خوبی کار نمی کند و نرخ فرسایش در برنامه می تواند بسیار بالا باشد (تا 50٪).
کودکان مبتلا به ODD اغلب به دلیل کنترل رفتارهای فرزندپروری با اقتدار مشکل دارند. با این حال، تمرکز اصلی PMT بهبود انطباق با قوانین است در حالی که به فرآیند والد-کودکی که منجر به مشکلات رفتار مخالف می شود، توجه نمی کند. احتمالاً به همین دلیل است که با کودکان بزرگتر خوب کار نمی کند.

راه حل های مشارکتی و پیشگیرانه (CPS) یک استراتژی جایگزین برای والدین کودکان ODD است. این یک مداخله مبتنی بر مدل درمان شناختی رفتاری است20. اگرچه CPS یک روش نسبتاً جدید در مقایسه با PMT است، اما محققان دریافته‌اند که نتایجی معادل ایجاد می‌کند و در عین حال بر برخی از کمبودهای PMT غلبه می‌کند.
CPS در درجه اول بر کمک به والدین تمرکز دارد تا مشکلاتی را که به مشکلات رفتار نافرمانی کمک می کند را به طور مشترک و پیشگیرانه با کودکان حل کنند. هدف افزایش انعطاف پذیری ، سازگاری و مهارت های حل مسئله در والدین و فرزندان است.

اصول21CPS برای کمک به والدین است:

 1. نقش بزرگسالان و کودکان خاص در رشد رفتار مخالف کودک را درک کنید
 2. از سه عنصر در مدیریت انتظارات برآورده نشده والدین آگاه باشید
 • تحمیل اراده بزرگسال
 • حل مشکل مشارکتی
 • حذف انتظار
 1. تأثیر هر یک از این سه عنصر را بر تعامل والد-کودک بشناسید
 2. همراه با فرزندان خود در حل اختلافات، جلوگیری از جنگ قدرت و خنثی کردن درگیری‌های بالقوه که منجر به اپوزیسیون می‌شود مهارت پیدا کنند.
 3. سازگاری والدین و فرزند را بهبود بخشید

سوالات متداول

آیا ODD در کودکان ناشی از تربیت بد است؟اگرچه  شیوه بد والدینی  یک علت بالقوه برای ODD است، اما تنها علت قابل قبول نیست. استرس ژنتیکی یا اولیه رشد نیز می تواند منجر به این شود. اگر نگران راهبردهای فرزندپروری خود هستید که دلیل رفتار ODD فرزندتان است، بهترین کار این است که تشخیص و کمک حرفه ای دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که  برای اینکه پدر و مادر خوبی باشید، نیازی به کامل بودن ندارید . ما نمی توانیم همه عوامل زندگی فرزندانمان را کنترل کنیم. تا زمانی که بهترین نفع فرزندتان را در ذهن داشته باشید، به اندازه کافی خوب است .

میخوای بدونی فرزندت افسردگی داره یا نه؟
تست رایگان افسردگی بده
sxsx

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *