ناخن جویدن کودکان چه دلیلی دارد و چرا اتفاق می‌افتد؟ والدین باید با این عادت کودکان چه کاری کنند و چه برخوردی با آن داشته باشند؟ در این مطلب با علل و راه‌حل برخورد با ناخن جویدن کودکان آشنا شوید.

علت جویدن ناخن در کودکان چیست؟

بیشتر کودکان در بازهٔ سنی ۶ تا ۱۸ سال عادت دارند ناخن‌های خود را جویده و این رفتار ناپسند شامل مکیدن انگشت‌ها، یکی از عادات رایج و نادرست در این گروه سنی محسوب می‌شود. این عادت ممکن است از جوانب روانی ناشی شود، از جمله استرس، کمبود حوصله، یا اضطراب اعصاب. علت جویدن ناخن در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی باشد:

 1. آرامش بخشیدن به خود:
  کودکان ممکن است ناخن‌های خود را جویده تا به طریقی آرامش بخشیدن به خودشان. این رفتار معمولاً به عنوان یک وسیلهٔ استراحت و آرامش در مواقع استرس ظاهر می‌شود.
 2. خستگی و بی‌حوصلگی:
  در مواقعی که کودکان خسته یا بی‌حوصله هستند، ناخن جویدن ممکن است به عنوان یک وسیله برای انتقال انرژی یا تسلیح به‌کار رود.
 3. کاهش استرس:
  جویدن ناخن می‌تواند یک راه برای کاهش استرس در مواجهه با وضعیت‌های ناخوشایند باشد.
 4.  ترس و نگرانی:
  در مواجهه با ترس و نگرانی نیز، کودکان ممکن است به ناخن جویدن روی آورند تا احساس امنیت کنند.
 5. کمبود محبت و عناوین عاطفی:
  کمبود محبت و توجه عاطفی از سوی والدین می‌تواند به عنوان یکی از علل ناخن جویدن در کودکان مطرح شود.
 6. آغاز دوره مدرسه:
  شروع دوره مدرسه و تغییرات مرتبط با آن، ممکن است برای کودکان منجر به ناخن جویدن شود.
 7. استرس مرتبط با کلاس و درس:
  اجرای وظایف مدرسه، امتحانات یا فشارهای مرتبط با کلاس ممکن است باعث ایجاد استرس و ناخن جویدن گردد.
 8. تأثیر وراثت:
  برخی از کودکان ممکن است به دلیل وراثت گرایش به ناخن جویدن داشته باشند.

هرچند که ناخن جویدن به طور عمومی عادتی عابره است، اما اگر این رفتار به شدت مداوم باشد و تأثیرات منفی بر روابط اجتماعی، سلامت دندانها یا رفتار کودک داشته باشد، بهتر است به مشاوره حرفه‌ای از دندانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

علت ناخن جویدن کودکان ۲ساله

عادت جویدن ناخن در کودکان زیر ۲ سال ممکن است بدون وجود استرس یا تنش عصبی رخ دهد، اما باز هم ممکن است این عادت ظاهر شود. یکی از دلایل احتمالی این عمل، تقلید از دیگر کودکان می‌باشد. بسیاری از کودکان زیر ۲ سال، از جلوگیری از چیدن ناخن‌ها توسط ناخن‌گیرها به عنوان یک وسیلهٔ جذاب، فراری می‌کنند و این ممکن است یکی از دلایل این عادت باشد. عوامل دیگر نظیر وراثت و یا فعالیت بیش از حد کودک نیز ممکن است به عنوان دلیلی برای جویدن ناخن در این گروه سنی مدنظر قرار گیرد. این عادت می‌تواند باعث آسیب به دندان‌های کودک شود و در آینده ممکن است نیاز به ترمیم دندان‌ها را ایجاد کند.

عوارض ناخن جویدن کودکان چیست؟

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

ناخن جویدن در کودکان ممکن است پس از مدتی به پیامدهای منفی منجر شود. یکی از عوارض این عادت، از بین بردن حالت زیبایی ناخن‌ها و انگشتان کودکان است. بعضی از کودکان ناخن را پس از جویدن، می‌خورند که این اقدام ممکن است باعث مشکلات گوارشی و معده شده و در نهایت به بروز مشکلات مرتبط با سیستم گوارش، از جمله تب‌خال، منجر گردد.
خوردن ناخن می‌تواند زمینه‌ساز بروز بیماری‌های عفونت دستگاه گوارش شود. همچنین، این عادت ممکن است منجر به ایجاد ناراحتی‌های پوستی، ناهنجاری‌های دندان و فک، بروز بیماری تمپورومندیبولار، و تغییر شکل ناخن‌ها گردد. ناخن جویدن باعث خرابی دندان‌ها و نیاز به عمل عصب‌کشی دندان‌های کودکان نیز می‌شود.

درمان ناخن جویدن کودکان

برای درمان ناخن جویدن در کودکان، ابتدا لازم است عوامل موجب این عادت شناسایی شده و به طور مثبت تأثیرگذاری شود. یکی از روش‌های مؤثر در مدیریت ناخن جویدن، ارائهٔ انگیزه و پاداش به کودک برای ترک این عادت است. ایجاد یک برنامهٔ پاداش با توجه به عدم ناخن جویدن می‌تواند کودک را تشویق کند. همچنین، مهم است با کودک دربارهٔ احساسات و استرس‌های احتمالی صحبت شود تا راه‌حل‌های موثرتری برای مدیریت این احساسات پیدا کنید. استفاده از ناخن‌گیرها یا روش‌های طبیعی برای تلطیف ناخن‌ها نیز می‌تواند به کنترل این عادت کمک کند. در مواردی که ناخن جویدن به مشکلات دندانی منجر شده باشد، مشاوره از دندانپزشک نیز ضروری است.

همچنین، در صورتی که عادت ناخن جویدن به شدت پابرجا بوده و با وسایل معمولی مدیریت نشود، مشاوران ایلان پلاس نیز می‌تواند در بهبود و مدیریت این مسأله مؤثر باشد.

چه موقع باید نگران ناخن جویدن کودک باشید

ناخن جویدن در بسیاری از کودکان ممکن است به عنوان یک عادت گذرا محسوب شود و نیازی به نگرانی نداشته باشد. اما در موارد زیر، ممکن است به عنوان والدین نگران شوید و نیاز به توجه و مداخله داشته باشید:

 1. آسیب به دندان‌ها:
  اگر ناخن جویدن منجر به آسیب دندان‌ها شده باشد، مثل تخریب لایه‌های محافظ دندان (اِنامل)، حساسیت دندان به سرما و گرما، یا خرابی ساختار دندان‌ها، نیاز به توجه و مشاوره دندانپزشکی دارد.
 2. مشکلات پوستی:
  اگر کودک به شدت ناخن جویده و پوست دست‌ها یا ناخن‌ها آسیب ببینند، این ممکن است نشانه مشکلات پوستی یا عفونت باشد.
 3. تغییر در رفتار کودک:
  اگر ناخن جویدن با تغییرات ناگهانی در رفتار کودک همراه باشد، مثل افزایش استرس، اضطراب، یا اختلال در خواب، این ممکن است نشانه مسائل روانی یا اجتماعی باشد که نیاز به بررسی دقیق دارد.
 4. آسیب به ناخن‌ها و اطراف دهان:
  اگر ناخن جویدن باعث خدر خوردن ناخن‌ها، التهابات لثه، یا خدر خوردن اطراف دهان شود، نیاز به مراجعه به متخصصان، مثل دندانپزشک یا پوست‌پزشک، خواهد بود.
 5. تداوم عادت در سن بزرگتر:
  اگر کودک به سن بزرگتر رسیده و همچنان ناخن جویدن را ادامه دهد، ممکن است نیاز به بررسی عوامل روانی، اعصابی، یا اجتماعی داشته باشد.

میخواهید در مورد عادت ناخن جویدن در کودکان مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

در هر صورت، اگر نگرانی‌هایی در مورد ناخن جویدن کودک دارید، مشاوره با متخصصان، از جمله دندانپزشکان یا روانشناسان، می‌تواند به شما کمک کند.

اولین نظر را شما بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *