مقالات روانشناسی

۳ علت متداول شب ادراری کودکان

آیا می دانستید که در ایالات متحده حدود ۵ میلیون کودک وجود دارند که شب ادراری دارند؟ اگر کودک شما شب ادراری دارد، تنها نیست.
با اینکه بیشتر کودکان بین دو تا چهار سالگی آموزش دستکاری پایش را می گیرند، بعضی از کودکان نمی توانند تا سنین بالاتر بدون ادرار شبانه خشک بمانند. کودکان به صورت سرعت خود توسعه می کنند. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که ۱۵٪ از کودکان پنج و هفت ساله شب ادراری دارند. اما تا سن ۱۵ سالگی، کمتر از ۱٪ شب ادراری دارند.
شب ادراری یک بیماری جدی پزشکی نیست، اما ممکن است یک مشکل چالش برانگیز برای کودکان و والدین باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شب ادراری و آنچه خانواده ها می توانند در این مورد انجام دهند، به ادامه مطالعه این متن بپردازید.

دلایل شب ادراری کودکان

1- عدم ارتباط بین مغز و مثانه.

اگر مثانه به مغز اعلام کند که با ادرار پر شده است و مغز پیامی برای مثانه نفرستد تا ادرار را تا صبح نگه دارد، شب ادراری رخ می دهد. به همین ترتیب، اگر مثانه به مغز پیام داده و مغز سیگنال ها را نشنود، به خصوص در طول خواب عمیق، شب ادراری رخ می دهد.

2- استرس یا صدمه.

گاهی اوقات هنگامی که کودکان تجربه استرس یا رویدادهای ناگواری دارند، یا هنگام بیماری یا یبوست، کودکانی که قبلاً در شب‌ها خشک بوده‌اند، شب ادراری دارند. این یک مشکل متفاوت با کودکی است که در شب هرگز خشک نیست. کودکانی که درگیر شب های کم ادرار هستند، معمولاً هنگامی که مشکل پایه رفع شود، شب خشک دارند.

3- مسائل پزشکی.

به طور نادر، برخی از کودکان به عنوان نتیجه‌ی یک مشکل پزشکی جدی شروع به ادرار در شب می‌کنند.
آنچه شما می‌توانید انجام دهید
اغلب کودکان در طول آموزش دستکاری پایش، شب‌ها به تخت‌خواب ادرار می‌کنند. حتی پس از آنکه برای چند روز یا حتی هفته در شب خشک مانده باشند، ممکن است دوباره شب‌ها ادرار کنند. اگر این اتفاق برای کودک شما افتاد، بهترین کار این است که در شب‌ها دوباره از پوشک آموزشی استفاده کنید و در زمان دیگری دوباره امتحان کنید. این مشکل معمولاً هنگامی که کودکان بزرگتر می‌شوند، رفع می‌شود. اگر کودکان به سن مدرسه رسیده‌اند و هنوز هم مشکل ادرار شبی دارند، احتمالاً به معنای عدم توانایی در کنترل مثانه در شب است.
اگر نگران ادرار شبی کودک خود هستید یا کودک شما نگران است، با پزشک کودک صحبت کنید. ممکن است از شما درباره ادرار شبی کودک تان پرسیده شود:

 • آیا در خانواده دیگری نیز شب‌ها ادرار رخ می دهد؟
 • کودک شما در طول روز چقدر و در چه زمانی ادرار می کند؟
 • آیا در زندگی خانوادگی کودک شما تغییراتی اتفاق افتاده، مانند تولد برادر/خواهر جدید، مهاجرت یا سایر مسائل خانوادگی؟ آیا کودک شما قبل از خواب آب زیادی نوشیده است؟

تشخیص مشکل پزشکی شب ادراری کودکان

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

اگر کودک شما برای 6 ماه یا بیشتر کاملاً آموزش دیده توالت استفاده کند و ناگهان شروع به ادرار در تخت‌خواب کند، با پزشک کودک خود صحبت کنید. این ممکن است نشانه‌ای از مشکل پزشکی باشد. با این حال، بیشتر مشکلات پزشکی که باعث بازگشت ادرار شبی شده‌اند، علائم دیگری دارند، از جمله:

 • تغییرات در میزان و فراوانی ادرار کردن کودک شما در طول روز
 • درد، سوزش یا تلاش هنگام ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم یا باریک یا سرریزی قطره‌ای
 • ادرار با رنگ ابلق یا صورت گرفتن لکه خون روی لباس زیر
 • ادرار شبانه و روزانه
 • تغییر ناگهانی در رفتار و خلق و خو کودک
 • کنترل ناقص روده
 • ادرار کردن پس از تنش (سرفه، دویدن یا بلند کردن)
 • بعضی اختلالات رفتاری (مشکلات در قدم زدن که ممکن است نشانه اختلال عصبی مبنایی باشد)
 • رطوبت مداوم

اگر کودک شما هر یک از این علائم را دارد، لطفاً با پزشک کودک خود تماس بگیرید. اگر لازم باشد، آنها شما را به یک اورولوژ کودکانه ارجاع خواهند داد، پزشکی که به طور ویژه برای درمان مشکلات ادراری کودکان آموزش دیده است.

مدیریت شب ادراری کودکان

فرزندتان را سرزنش نکنید. به یاد داشته باشید که این مسئله به خاطر فرزند شما نیست. در شب‌های خشک، حمایت کنید و تنبیه نکنید. با فرزندتان در مورد اتفاقات صادق باشید. به فرزندتان بگویید که این مشکل به خاطر آنها نیست و بیشتر کودکان در نهایت از ادرار شبی خود خلاص می‌شوند.
حساس باشید به احساسات فرزندتان. اگر موضوع ادرار شبی را به عنوان یک مسئله بزرگ ندانسته باشید، شانس بالایی وجود دارد که فرزند شما هم به عنوان یک مشکل کوچک آن را پذیرفته و در عین حال به عنوان یک جزء از زندگی‌شان مشاهده کنند. همچنین به فرزندتان یادآوری کنید که بسیاری از کودکان به ادرار شبی دچار هستند. تخت‌خواب را حفاظت کنید. استفاده از روی تشک پلاستیکی، محافظت از تشک را تضمین می‌کند.
فرزندتان را در کمک کردن تشویق کنید. از فرزندتان خواسته شود که به تعویض لحاف و روتختی کمک کنند. این به آنها نشان می‌دهد که باید مسولیت‌پذیر باشند و می‌تواند از حس شرمساری آنها جلوگیری کند. با این حال، اگر فرزند شما این کار را به عنوان تنبیه می‌بیند، توصیه نمی‌شود.قانون تمسخر را در خانواده خود تعیین کنید. به فرزندان خود اجازه ندهید که دیگر کودکان را تمسخر کنند. به عادات ادراری و روده‌ای فرزندتان توجه کنید.

آلارم‌های شب ادراری کودکان

میخواهید در مورد ۳ علت متداول شب ادراری کودکان مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

اگر فرزندتان پس از استفاده از این مراحل برای چند ماه هنوز قادر به تبدیل شدن به یک کودک خشک نیست، می‌توانید به آلارم روی بیاورید. وقتی آلارم ادرار شبی ادرار را شناسایی می‌کند، آن را به شکل سیگنال صوتی به فرزند اعلام می‌کند تا به دستشویی برود. با استفاده درست، به‌سرعت و به‌صورت دقیق ادرار را شناسایی کرده و سیگنال صوتی را باز می‌کند.
آلارم‌های ادرار شبی به نسبت ۷۵٪ تا ۵۰٪ موفقیت دارند. بیشتر به کودکانی کم عمق خواب و کنترل کمی ادرار برای خودشان کمک می‌کنند. پزشک فرزند شما می‌تواند به شما بگوید کدام نوع آلارم برای فرزند شما بهتر است.

داروها

داروهایی برای درمان ادرار شبی در کودکان بالای ۶ سال موجود است. اگرچه داروها به ندرت ادرار شب را درمان می‌کنند، اما ممکن است مفید واقع شوند، خصوصاً زمانی که کودکان شروع به حضور در جشنواره های خواب می‌کنند. پزشک فرزند شما می‌تواند درباره این داروها بیشتر بگوید و اگر مناسب برای فرزند شما هستند. به احتمالات عوارض جانبی نیز توجه کنید.

از «درمان‌های» موجود در بازار پرهیز کنید

برنامه های درمانی و دستگاه‌های زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند ادرار شبی را “درمان” می‌کنند. بسیاری از این محصولات ادعاها و قول‌های نادرستی دارند و ممکن است بسیار گران قیمت باشند. پزشک فرزند شما بهترین منبع مشاوره است. قبل از شروع هر برنامه درمانی، با پزشک فرزندتان صحبت کنید.

ثبت امتیاز مثبت

اگر یک روش درمانی نتیجه مطلوبی درمان فرزند شما به همراه نداشت، امید را از دست ندهید. تجربه نشان داده است که برخی از کودکان با ترکیب مختلف درمان‌ها بهبود قابل توجهی داشته‌اند. اگر فرزند شما یکی از کودکانی است که به هیچ روش درمانی جواب نمی‌دهد، اهمیت دارد تا ادامه تلاش و جستجو برای یافتن راهکارهای موثر را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *