مقالات روانشناسی

دلایل صحبت نکردن کودک 18 ماهه چیست؟

در برخی موارد، کودکان در سنین مختلف ممکن است به صحبت کردن نپردازند و به جای آن، از زبان بدن، ژست‌ها، نشانه‌ها و صداهای خاصی برای بیان خود استفاده کنند. صحبت نکردن کودک 18 ماهه، می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات در گفتار و زبان باشد.

آیا صحبت نکردن کودک 18 ماهه شما را نگران می کند؟

ممکن است به سادگی به این معنا باشد که کودک شما با سرعت خودش رشد می کند و در زمان خودش به نقاط عطف می رسد – که کاملاً طبیعی است.
اما ممکن است نشانه چیز جدی باشد. در این مورد، تشخیص و درمان زودهنگام کودک به شما امکان می دهد از نقص های عاطفی، اجتماعی و شناختی مرتبط جلوگیری کرده و رشد او را بهبود بخشید.
پیش از این، این مقاله نگاهی دقیق‌تر به تاخیرهای گفتار دارد و اگر کودک 18 ماهه شما صحبت نمی‌کند چه معنایی دارد.
اگر نگران هستید که کودکتان تاخیر در گفتار داشته باشد، نشانه هایی وجود دارد که می توانید به دنبال آنها باشید، و شاید مهمتر از آن، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به او برای عبور از قوز انجام دهید.

تاخیر در گفتار چیست؟

زمانی که کودک مهارت های گفتاری و زبانی خود را به میزان قابل انتظاری توسعه نمی دهد دچار تاخیر گفتاری می شود. هنگامی که رشد گفتار کودک به طور قابل توجهی کمتر از حد معمول برای کودکان هم سن باشد، کودک دارای تاخیر گفتاری در نظر گرفته می شود. مهارت‌های زبانی که آنها به دست می‌آورند معمولاً از پیشرفت عادی پیروی می‌کنند، اما با سرعت کمتر.

تفاوت بین تاخیر گفتار و زبان

اگرچه این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، تاخیر گفتار و تاخیر زبان یکسان نیستند.
گفتار عمل حرکتی بیان کلامی زبان است. تولید کلامی زبان است. تاخیر گفتار وضعیتی است که در آن کودک در تولید گفتار مشکل دارد.
زبان استفاده از نمادها برای برقراری ارتباط بین فردی است. این شامل زبان دریافتی (درک زبان) و زبان بیانی (انتقال اطلاعات) است. تاخیر زبان زمانی اتفاق می افتد که کودک در درک یا بیان زبان مشکل دارد. زبان فقط شنیده یا گفتاری نیست. همچنین می تواند شامل یک فرم بصری باشد که برای مثال در زبان اشاره استفاده می شود.
صحبت نکردن کودک نوپا بسیار فعال می تواند به دلیل یکی یا هر دوی این شرایط باشد.

آمار تاخیر گفتار

04
03
01
02
مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان روانشناسی و روانپزشکی

در اینجا آماری از تاخیر گفتار و زبان آورده شده است

  • تاخیر در گفتار یک مشکل رشد نسبتاً رایج است. این بیماری بین 3 تا 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • این بیماری در پسران یک تا چهار برابر بیشتر از دختران است.
  • کودکانی که هر سه عامل خطر زیر را دارند 7.7 برابر بیشتر از کودکانی که هیچ کدام از آنها را ندارند در معرض خطر تاخیر زبانی قرار دارند – تحصیلات مادری پایین، جنسیت مرد و سابقه خانوادگی اختلال ارتباط رشدی.
  • مشکلات رفتاری نیز ممکن است با اختلالات زبانی همراه باشد. 40-75٪ رفتارهای چالش برانگیز از خود نشان می دهند5،6. این کودکان زمانی که نتوانند آنچه را که نیاز دارند یا می خواهند بیان کنند، ممکن است به راحتی ناامید شوند.

نقاط عطف رشد گفتار کودک

همانطور که کودکان شروع به یادگیری صحبت کردن می کنند ، از غر زدن به غرغر کردن، اصطلاحات، کلمات و ترکیب کلمات پیش می روند. الگوهای معمول توسعه گفتار به شرح زیر است:

نقاط عطف توسعه زبان
6 ماه به یک صدا واکنش نشان می دهد
9 ماه حرف زدن
11 ماه صداها را تقلید کنید و جملاتی مانند «مامان/دادا» را بدون اینکه معنی آن را بدانید بگویید
12 ماه بگویید «ماما/دادا» و معنی آنها را بدانید. کلمات دو یا سه هجایی را تقلید کنید
15 ماه دایره لغات محدودی در حدود 4 تا 7 کلمه داشته باشید
18 ماه دایره لغات حدود 10 کلمه داشته باشید
21 ماه دایره لغات حدود 20 کلمه داشته باشید
24 ماه بیش از 50 کلمه در واژگان. می تواند عبارات دو کلمه ای بسازد و بیشتر گفتار برای افراد غریبه قابل درک باشد
2.5 سال بیش از 400 کلمه بدانید. می تواند عبارات را با 2 تا 3 کلمه تشکیل دهد. بیشتر صحبت ها توسط غریبه ها قابل درک است
3 سال نحوه استفاده از جمع و زمان گذشته، کلمات شمردن اشیا را بدانید و می توانید تا 5 کلمه جمله بسازید.
4 سال جملات طولانی با 3 تا 6 کلمه بسازید. سوال بپرسید و داستان بگویید. گفتار را می توان به راحتی درک کرد.
5 سال جملات طولانی می توانند حداکثر 8 کلمه داشته باشند. می تواند رنگ ها را نام ببرد، پول بشمار و غیره.

علائم تاخیر در گفتار در نوجوانان 18 ماهه

میخواهید در مورد دلایل صحبت نکردن کودک 18 ماهه چیست؟ مشاوره داشته باشید؟
همین حالا مشاوره بگیر

اگر کودک 18 ماهه شما صحبت نمی کند، علائم زیر می تواند نشان دهنده تاخیر در گفتار باشد. کودک شما غرغر نمی کند، اشاره نمی کند یا اشاره نمی کند آنها حداقل از سه کلمه مانند “ماما” یا “بابا” استفاده نمی کنند.
وقتی از آنها پرسیده می شود نمی توانند به چند قسمت از بدن اشاره کنند (مانند دست، سر، پا)
آنها دستورات ساده را نمی فهمند (مانند “توپ را بغلتانید”)
به سؤالات ساده با کلمات یا حرکات پاسخ نمی دهند (مانند “کفش شما کجاست؟”)
از داستان ها، آهنگ ها یا قافیه های ساده لذت نمی برند
نمی توانند از سؤالات یک یا دو کلمه ای استفاده کنند (مانند «مامان کجا؟» یا «بای-بای»)
در کنار هم قرار دادن دو کلمه (مانند “شیر بیشتر”) مشکل دارند.
نمی توانند صداهای مختلف گفتاری را تقلید کنند

چه چیزی باعث تاخیر گفتار در کودکان نوپا می شود

تأخیر گفتار در کودکان مختلف در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. هیچ مشکل اساسی برای همه وجود ندارد. با این حال، برخی شرایط رایج وجود دارد که می تواند رشد مهارت های زبانی را به تاخیر بیندازد. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به برخی از علل رایج‌تر آورده شده است.

تاخیر در بلوغ

بسیاری از کودکان نوپا که دیر صحبت می کنند اغلب نتیجه تاخیر رشد هستند. زمانی اتفاق می افتد که فرآیند عصبی مرکزی مورد نیاز برای تولید گفتار به تأخیر بیفتد. در پسران و در خانواده هایی که دیر شکوفه می کنند بیشتر دیده می شود.
اکثریت این کودکان در نهایت اختلالات زبانی ندارند. این کودکان معمولاً تا زمانی که وارد مدرسه می شوند، رشد گفتاری طبیعی دارند.

از دست دادن شنوایی

توانایی شنیدن نقش مهمی در توانایی صحبت کردن ما دارد. توانایی کودک در صحبت کردن، استفاده از زبان به طور موثر و درک دیگران به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد اگر شنوایی او مختل شود.
مشکلات شنوایی می تواند نتیجه نقایص مادرزادی باشد، اما همچنین می تواند موقتی باشد، به عنوان مثال، عفونت گوش.
اختلال پردازش شنوایی همچنین می تواند باعث شود که برخی از کودکان با درک گفتار در محیط های پر سر و صدا دچار مشکل شوند.

ناتوانی ذهنی

بر اساس یک تحقیق، تقریباً 50 درصد از تأخیرهای گفتار/زبان کودکان ناشی از این بیماری است.
ناتوانی ذهنی (همچنین به عنوان ناتوانی یادگیری عمومی شناخته می شود و قبلاً عقب ماندگی ذهنی نامیده می شود) یک آسیب قابل توجه در مهارت های شناختی و عملکردهای سازگاری کودک است. تأخیر گفتار یکی از علائم شایع ناتوانی های ذهنی است.

تفاوت های عصبی

تعدادی از اختلالات عصبی با مشکلات گفتاری مرتبط هستند، از جمله اوتیسم، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) و فلج مغزی.
اوتیسم – اوتیسم یک اختلال رشدی مبتنی بر عصبی است. از جمله علائم اوتیسم، مشکل در رشد زبان است.
اختلال کمبود توجه – بیش فعالی – اختلالات زبانی در کودکان مبتلا به ADHD شایع تر است. بی توجهی و تکانشگری می تواند فرصت های یادگیری و تمرین مهارت های زبان گفتاری را مختل کند.

فلج مغزی – مشکل در هماهنگی یا اسپاستیسیته ماهیچه های زبان، کاهش شنوایی، ناتوانی ذهنی همزیستی، یا نقص در قشر مغز می تواند جنبه های مختلف استفاده از زبان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

آفازی گیرنده

آفازی دریافتی با مشکلات در درک زبان گفتاری مشخص می شود که منجر به تاخیر گفتار می شود. کودکان آفازی پذیرا علیرغم ناتوانی خود، به طور معمول به محرک های شنیداری غیرکلامی پاسخ می دهند.

آفازی بیانی (اختلال زبان بیانی)

اختلال زبان بیانی که یک اختلال کمتر شایع است، می تواند علائم ظهور دیرهنگام زبان را نشان دهد. این کودکان ممکن است ضریب هوشی طبیعی، مهارت های زبانی پذیرا، روابط عاطفی و مهارت های بیانی داشته باشند. به نظر می رسد که اختلال عملکرد مغز دلیل اصلی ناتوانی در ترجمه ایده ها به گفتار باشد.

محرومیت روانی اجتماعی

محرومیت، هم فیزیکی (مثلاً فقر، سوء تغذیه) و هم اجتماعی (مثلاً بی توجهی به کودک) تأثیر نامطلوبی بر رشد گفتار نوزاد دارد. دوران کودکی دوران حساسی برای رشد زبان است . کودکانی که در شرایط آزاردهنده زندگی می کنند، کمتر از ارتباط کلامی با والدین خود استفاده می کنند. آنها تمایل به ایجاد اختلالات گفتاری/زبان دارند و در موارد شدید فاقد هرگونه مهارت ارتباط کلامی هستند.

لاتیسم انتخابی

همچنین بخوانید:

لالی انتخابی زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان در محیط‌های خاص صحبت نمی‌کنند، مثلاً در مدرسه اما نه در خانه یا فقط با افراد آشنا. مسائل گفتار/زبان اغلب همراه با لالی انتخابی است که به عنوان یک اختلال اضطرابی تصور می شود.

محیط دو زبانه

کودکانی که در خانواده‌های دو زبانه زندگی می‌کنند ممکن است در یادگیری هر دو زبان به طور موقت با تاخیر مواجه شوند. با این حال، کودکان نوپا دو زبانه در سنین خود درک طبیعی از هر دو زبان دارند و معمولاً قبل از تولد پنج سالگی خود در هر دو زبان مهارت پیدا می کنند.

یک کودک 18 ماهه چند کلمه باید بگوید؟

هر کودکی با سرعت خاص خود رشد می کند و هر کودکی متفاوت است. بنابراین، هیچ قانون سخت و سریعی در مورد تعداد کلماتی که یک کودک 18 ماهه باید بگوید وجود ندارد.
به طور کلی، کودکان 18 ماهه حداقل 10 کلمه را در واژگان خود می دانند.
جالب اینجاست که 18 ماهگی نشان دهنده زمان افزایش چشمگیر تعداد کلماتی است که توسط برخی از کودکان به دست می آید.برای یک کودک غیرعادی نیست که “انفجار زبان” داشته باشد و دایره لغات او یک شبه از 10 کلمه به 250 کلمه افزایش یابد.

آیا دیر صحبت می‌کنند؟

بسیاری از افرادی که دیر صحبت می‌کنند، خود به خود می‌فهمند. تا زمانی که آنها برای مدرسه آماده شوند، تقریباً 70 تا 80 درصد آنها با همسالان خود برابری خواهند کرد.15در حالی که تقریباً 20 تا 30 درصد از آنها همچنان با خواندن، نوشتن و زبان مشکل دارند.
با این حال، اگر تأخیر گفتار کودک مربوط به تفاوت های عصبی باشد، باید مداخله و درمان در اسرع وقت انجام شود تا به مشکلات زبانی بعدی تبدیل نشود.

وقتی کودک 18 ماهه آنها صحبت نمی کند والدین چگونه می توانند کمک کنند؟

اگر کودک 18 ماهه شما صحبت نمی کند، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به تاخیر گفتارش به او کمک کنید.

به صحبت کردن ادامه دهید

صحبت کردن با کودک در طول فعالیت های روزمره نه تنها به یادگیری زبان کمک می کند، بلکه نقش کلیدی در رشد مغز او دارد . هرچه کودک شما بیشتر در معرض این زبان قرار گیرد، احتمالاً کلمات بیشتری را به زبان می آورد.
مراقبان به طور طبیعی با کودکان متفاوت از سایر بزرگسالان صحبت می کنند. مشخص شده است که این نوع “گفتگوی کودک” نقش مهمی در رشد زبان دارد.
مهمتر از آن، فقط با کودک خود صحبت نکنید، با او صحبت کنید، انگار که در حال گفتگو با او هستید.
مطالعات نشان می دهد که شرکت در “دوئت های مکالمه” می تواند به طور قابل توجهی به بهبود رشد گفتار کودک کمک کند.

بازی وانمودی همسالان را تشویق کنید

نقش بازی یا بازی وانمودی به رشد زبان در کودکان پیش دبستانی کمک می کند. می‌توانید خانواده‌های دیگری را که بچه‌های کوچک دارند دعوت کنید یا فرزندتان را در مهدکودکی ثبت نام کنید که وقت آزاد زیادی برای بچه‌ها فراهم می‌کند تا در بازی‌های وانمودی ساده شرکت کنند.

تشویق به تقلید صداها

یک مطالعه نشان می دهد که کودکان با تقلید از گفتار دیگران صحبت کردن را یاد می گیرند. فرزندتان را تشویق کنید که بعد از شما برای یادگیری کلمات جدید تکرار کند. حتماً کودک خود را اغلب تحسین کنید تا تلاش او را تقویت کنید.

اگر کودک 18 ماهه شما صحبت نمی کند باید نگران باشید؟

وقتی صحبت از نقاط عطف رشد به میان می‌آید، بچه‌ها اغلب با سرعت خودشان یاد می‌گیرند، چه راه رفتن، صحبت کردن یا تمرین کردن.
طبیعی است که کودک نوپا صداها را تولید می کند نه کلمات. یه بچه 18 ماهه به جای حرف زدن جیغ میزنه. نگفتن یک کودک 16 ماهه نیز غیرعادی نیست.
اما اگر کودک 18 ماهه شما اصلا صحبت نمی کند، می تواند نگران کننده باشد.
مطمئن شوید که این موضوع را با پزشک کودک خود در معاینه منظم کودک خود در میان بگذارید و برای ارزیابی به یک آسیب شناس گفتار زبان ارجاع دهید. همچنین ممکن است ذکر شود که آیا کودک 18 ماهه شما صحبت نمی کند اما کلمات شما را می فهمد یا خیر .
ارزیابی جامع زمانی ضروری است که کودک به نقاط عطف مورد انتظار گفتار و زبان نرسد. رشد غیرطبیعی زبان اغلب تظاهرات ثانویه سایر مشکلات جسمی و رشدی است. هر چه مداخله زودتر انجام شود، بهتر است.

آیا گفتار درمانی به کودک 18 ماهه ای که صحبت نمی کند کمک می کند؟

مطالعات نشان می‌دهند که گفتار درمانی می‌تواند به بهبود قابل توجهی در کودکان مبتلا به تاخیر گفتار کمک کند، به خصوص زمانی که زودتر انجام شود.
با این حال، قبل از دریافت گفتار درمانی، حتما با متخصص اطفال و یک زبان درمانگر کودک خود مشورت کنید.
بسته به دلیل صحبت نکردن کودک 18 ماهه شما، بهترین نوع درمان ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که علت و بهترین نوع درمان مشخص شد، به دنبال گفتاردرمانی باشید که در آن تخصص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *